Zrównoważone myślenie: Jak zmienić swoje myślenie na bardziej zrównoważone, aby chronić środowisko
Krzysztof Domański
Opublikowano 1 lutego 2023
Planeta Ziemia to nasz dom, o który każdego dnia powinniśmy starać się dbać. Ekologia oraz dbanie o środowisko to tematy niezwykle popularne, zwłaszcza w obliczu czyhającej na nas katastrofy klimatycznej. Edukacja na temat tego, co możemy zrobić, aby pomóc naszej planecie, jest więc niezwykle ważna. Wbrew pozorom, życie w zgodzie z ekologią nie jest wcale takie trudne. Wystarczy zmienić niektóre ze swoich codziennych nawyków, a przede wszystkim nasze myślenie. Podejście do tematu jest tutaj kluczowe. Jak więc zmienić swoje myślenie, aby wdrożyć do swojego życia dbanie o planetę?
Zrównoważone myślenie w ekologii
Dbanie o planetę nie jest trudne- tą myśl należy przyswoić sobie w pierwszej kolejności. Mimo że wymaga niekiedy wprowadzenia niewielkich zmian do naszej codzienności, nie wpłynie z pewnością negatywnie na nasze życie.
Od czego zacząć? Najlepiej od tego, co mamy pod ręką i tego, co nas otacza. Masz w swoim otoczeniu przedmioty, których nie używasz i myślisz nad ich wyrzuceniem? Być może dałoby się nadać im nowe życie, na przykład poprzez wprowadzenie w nich drobnych zmian. Jeśli natomiast pewni jesteśmy, że nie będą one nam już w niczym służyć, wtedy na ratunek przychodzi platforma Boxofhope.
Platforma Boxofhope opiera się na filozofii zero waste. Jest to idealny przykład redukcji odpadów, poprzez zastosowanie modelu, jakim jest gospodarka o obiegu zamkniętym. W jaki sposób to działa? Całkowicie za darmo oddajesz swoje nieużywane przedmioty, a następnie zostają one wystawione na portalach aukcyjnych. Kupujący kupują je za niższą cenę, a część z kwoty, jaką zapłaci, przeznaczana jest na cele charytatywne. W ten prosty sposób, zamiast wyrzucać niepotrzebne nam, lecz wciąż wartościowe przedmioty, przyczyniamy się redukcji niepotrzebnych odpadów, nie wychodząc nawet z domu.
Gospodarka cyrkularna- proste i efektywne rozwiązanie
Pomaganie naszej planecie nigdy nie było tak łatwe, jak teraz. Gospodarka cyrkularna to rozwiązanie dobre dla każdego. Jest proste, nie wymaga dużego nakładu pracy i każdy może zastosować je w swoim domu.
Model gospodarki cyrkularnej polega na tym, że zamiast wyrzucać przedmioty, dajemy im drugie życie. Jest to jeden z najłatwiejszych sposobów, na pomoc Ziemi. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie tego modelu, jeśli chodzi o nasze ubrania. Sieciowe sklepy odzieżowe niestety mają zgubny wpływ na środowisko. Duża ilość odpadów, spalin produkowanych podczas transportu ubrań, to wszystko przekłada się na zanieczyszczenie środowiska. Warto jest więc dawać swoim ubraniom drugie życie, a także samemu kupować takie, które pochodzą z drugiej ręki. Będą to często rzeczy w niższej cenie, a tak samo dobrej jakości. Używane przedmioty nie tylko pozwolą nam zaoszczędzić, ale oszczędzą również naszej planecie zanieczyszczeń.
Ekologiczne rozwiązania w Twoim domu
Zrównoważone myślenie, jeśli chodzi o ekologię, opiera się głównie na tym, aby zaspokajać wszystkie swoje potrzeby, ale nie uniemożliwić tego przyszłym pokoleniom. Jak więc możemy żyć, aby w mniejszym stopniu przyczynić się do niszczenia planety?
Zacznijmy od recyklingu. Segregacja odpadów, których każdego dnia przybywa, jest niezwykle ważna. Nie zajmuje dużo czasu ani energii, łatwo wprowadzić ją do swojego domu i nieść w ten sposób pomoc planecie.
Oszczędzanie wody to kolejny ważny punkt. W coraz większej ilości miejsc na świecie zaczyna jej brakować, a jej oszczędzanie można zacząć już od małych, prostych kroków. Branie krótkiego prysznica, zamiast kąpieli, zamykanie wody podczas mycia zębów, używanie deszczówki do podlewania kwiatów. To tylko kilka łatwych do zastosowania przykładów.
Rób listy zakupów i kupuj mądrze. Często idąc na zakupy bez określonego planu, w ręce wpadają nam niepotrzebne rzeczy. Kupując owoce i warzywa, możesz również zastąpić plastikowe woreczki bawełnianymi tkaninami, które wykorzystywać można wiele razy.
Jedna mała zmiana już może w jakimś stopniu pomóc naszej planecie. Jeśli wprowadzisz ich kilka, a także będziesz szerzyć informacje na temat ekologii, środowisko ci za to podziękuje!
Dodaj ocenę
Tagi
recykling
ekologia
Gospodarka cyrkularna
Powiązane artykuły
Czym jest pakiet dotyczący gospodarki cyrkularnej?
14 grudnia 2022
Dowiedz się jak kształtując naturę nie mieć na nią złego wpływu?
5 stycznia 2023
Dlaczego gospodarka cyrkularna to szansa na zmniejszenie...
19 grudnia 2022
0 KOMENTARZY