Zrównoważone jedzenie: Jak dokonywać zdrowszych wyborów dla siebie i planety
Krzysztof Domański
Opublikowano 10 stycznia 2023
Zasoby naszej planety są ograniczone, warto, żeby każdy z nas miał taką świadomość. Gospodarka o obiegu zamkniętym to model, w którym minimalizuje się zużycie surowców, wielkość odpadów i emisje. W gospodarce cyrkularnej procesy zapętlają się, dzięki temu odpady z jednych procesów są wykorzystywane jako surowce w innych. Zrównoważone odżywianie wpisuje się w te zasady, to taki wybór produktów żywnościowych, który będzie korzystny zarówno dla nas, jak i dla środowiska. Dużą uwagę przykłada się do odpowiedniego pozyskiwania jedzenia, ale także do niemarnowania żywności.
Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) produkcja żywności odpowiada w dużym stopniu za emisję gazów cieplarnianych i za zużycie wody. Jeśli chcemy jeść w sposób zrównoważony, musimy skupić się na sezonowych i lokalnych produktach, ze szczególnym uwzględnieniem warzyw i owoców. Proces pozyskiwania warzyw i owoców jest najbardziej przyjazny środowisku naturalnemu. Warto wiedzieć, że proces produkcji mięsa wiąże się z zanieczyszczeniem zarówno wody, jak i powietrza. Nie oznacza to, że musimy od razu stać się weganami, ale powinniśmy eliminować w swojej diecie nadmierne ilości mięsa.
Jak kupować i przechowywać?
Podstawą zrównoważonego jedzenia jest zrównoważone kupowanie produktów, co oznacza nabywanie tylko tych, których w danym momencie potrzebujemy. Na zakupy wybieramy się z listą, żeby uniknąć kupowania zbędnych produktów. Warto robić zakupy na 2-3 dni, nie róbmy zakupów na 7 dni. Nie przetworzymy wszystkiego naraz, a też smaczniejszy będzie posiłek zrobiony ze świeżych produktów, nie ma potrzeby wszystkiego mrozić. Choć warto zaznaczyć, że mrożenie jest bardzo dobrym sposobem przechowywania. Mrozić można zarówno produkty – warzywa, owoce, jak i gotowe posiłki. Część produktów możemy suszyć, np. grzyby albo od razu zrobić z nich przetwory. Jeśli mamy owoce, które nie są już pierwszej świeżości, nie zjemy ich bez przetworzenia, ale nadadzą się świetnie na pyszną konfiturę.
Porządek w kuchni i spiżarce
Dodatkowo staramy się regularnie kontrolować co mamy w domu, co wymaga szybszego spożycia czy przetworzenia. Warto pamiętać, że zawsze jeśli czegoś nam zabraknie, możemy uzupełnić braki w najbliższym sklepie. Nie ma sensu gromadzić zapasów żywności, które potem mogą trafić do kosza. Wyrzucanie jedzenia oznacza bowiem tylko jedno, to zmarnowanie kosztów poniesionych w trakcie jego produkcji. Marnowane jest wtedy jedzenie, ale także woda, surowce wykorzystane w trakcie jego produkcji. Warto częściej przeglądać szafki i lodówkę, wyjąć produkty, którym kończy się ważność i zaplanować jadłospis tak, żeby skorzystać z nich w pierwszej kolejności.
Gotujemy i jemy w sposób zrównoważony
Zrównoważone może być także przygotowywanie posiłków, może jest taka opcja, żeby ugotować 2 produkty w jednej wodzie? Może jesteś w stanie z wyprzedzeniem zaplanować swoje menu i od razu ugotować np. więcej porcji kaszy, którą zjesz kolejnego dnia? Przy stole nie nakładajmy ogromnych porcji, lepiej jest nałożyć mniej, a potem ewentualnie wziąć dokładkę. Dzięki temu będziemy mniej wyrzucać, a to też sposób na dbanie o planetę.
Żyjmy w zgodzie z ekologią
Zrównoważone jedzenie wpisuje się w ideę niemarnowania żywności. A ta daje korzyści nie tylko jednostce, ale także planecie, to bardzo ekologiczne rozwiązanie. Oznacza bowiem ograniczenie zużycia wody, a także energii, mniejszą emisję gazów cieplarnianych, a także spalin. To jeden z filarów zrównoważonej konsumpcji, który polega także na dzieleniu się przy jednoczesnym ... pomaganiu innym. Jeśli Ty czegoś nie potrzebujesz, nie oznacza to, że tego samego produktu nie będzie potrzebował ktoś inny, co więcej istnieją opcje, które oznaczają dla nas pozbycie się produktów, a jednocześnie niesienie pomocy innym. Takim rozwiązaniem jest BoxOfHope.pl. Platforma BoxOfHope.pl rozpakuje otrzymane od nas paczki, opisze i sprzeda produkty, a co ważne połowa wszystkich dochodów zostanie przekazana na cele charytatywne. Pomaganie stało się więc niezwykle łatwe.
Nie wyrzucajmy jedzenia, nie wyrzucajmy rzeczy, które zalegają u nas w domu i z których nie korzystamy. Myślmy na co dzień o ograniczonych zasobach naszej planety i dbajmy o to, żeby nie przykładać się do ich zużywania.
Dodaj ocenę
Tagi
praktyka
Gospodarka cyrkularna
Powiązane artykuły
Dlaczego gospodarka cyrkularna to szansa na zmniejszenie...
19 grudnia 2022
Czym jest pakiet dotyczący gospodarki cyrkularnej?
14 grudnia 2022
Bądź złotą rączką, czyli zrób to sam,...
27 grudnia 2022
Generując mniej odpadów przedłużamy nasze życie na...
2 stycznia 2023
0 KOMENTARZY