Logo BoxOfHope
EU Logo
Zrównoważona produkcja żywności: Jak wspierać rolnictwo zrównoważone i lokalne, aby chronić środowisko

Zrównoważona produkcja żywności: Jak wspierać rolnictwo zrównoważone i lokalne, aby chronić środowisko

Photo

Krzysztof Domański

Opublikowano 13 stycznia 2023

Rolnictwo zrównoważone to przede wszystkim produkty lokalne, ekologiczne i sezonowe. Wsparcie dla niego jest ważnym elementem ochrony środowiska naturalnego. Tradycyjne rolnictwo stanowi historyczny wzorzec gospodarki cyrkularnej, w której minimalizuje się straty surowców. Zaletą tego podejścia są także większe walory zdrowotne i smakowe produktów żywnościowych. Ekologia wspiera w ten sposób nie tylko na środowisko, w którym żyje człowiek, ale też bezpośrednio na niego samego.

Produkty ekologiczne, lokalne i sezonowe

Produkty ekologiczne produkowane są przy zminimalizowaniu użycia środków niekorzystnych dla zdrowia i środowiska naturalnego, takich jak pestycydy i nawozy sztuczne. Ekologia w życiu codziennym stanowi więc sposób na wsparcie zrównoważonego rolnictwa, które nie jest nastawione na produkcję wysokotowarową. Duże znaczenie ma również kupowanie produktów lokalnych. Pomoc dla środowiska stanowi tu już samo obniżenie kosztów transportu, które są znaczne w przypadku wielu produktów rolnych sprowadzanych z daleka. Warto kupować lokalnie zwłaszcza warzywa i owoce sezonowe. Owoce kupowane poza naturalnym dla nich sezonem występowania w Polsce cechują się obniżonymi walorami smakowymi i zdrowotnymi, zawierają też wiele niekorzystnych substancji ułatwiających transport i opóźniających dojrzewanie. Do stylu życia wspierającego zrównoważone rolnictwo należy więc np. kupowanie produktów sezonowych i wykonywanie z nich przetworów. W przypadku produktów niedostępnych lokalnie, takich jak kawa czy herbata, warto natomiast wspierać produkty organiczne i te, które pochodzą w niewielkich gospodarstw rodzinnych w krajach rozwijających się. Wspieramy w ten sposób zrównoważone, tradycyjne rolnictwo nie tylko w Polsce.

Programy zrównoważonego rolnictwa a odbiorca indywidualny

Zrównoważone rolnictwo cieszy się wsparciem wielu organizacji społecznych, państwowych i samorządowych. Tworzone są specjalne programy jego wspierania, znaki jakości oraz inicjatywy rolnicze i konsumenckie. Przykładem może być ministerialna lista produktów regionalnych, wyróżniająca tradycyjne produkty rolnicze i żywnościowe Polski ze względu na ich unikalność kulturową. Także indywidualny konsument może wspierać tego rodzaju inicjatywy poprzez samo korzystanie z objętych nim produktów oraz z wiedzy, której przekazywanie towarzyszy zazwyczaj tego rodzaju inicjatywom. Coraz częściej spotyka się także restauracje i inne lokale gastronomiczne, które wspierają zrównoważone rolnictwo i lokalne produkty rolne. Zakup produktów objętych tego rodzaju programami to pomaganie tak środowisku, jak i gospodarce regionalnej. Wpisuje się ono więc w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego.

Minimalizacja marnotrawstwa

Środkiem do wspierania ochrony środowiska jest także sama minimalizacja marnotrawienia żywności. Tradycyjne, ale jednocześnie wsparte o współczesną wiedzę dotyczącą ekologii i ochrony środowiska nastawienie do konsumpcji żywności oznacza świadome i skuteczne dbanie o planetę. Rozwiązaniem jest tu przede wszystkim kupowanie tylko tych produktów, które są nam rzeczywiście potrzebne. Warto też przygotowywać listy zakupowe oraz gromadzić zapasy i przetwory. Te dwie ostatnie czynności to dobry sposób wspierania lokalnego rolnictwa. Minimalizacja zakupów żywności to także gospodarka o obiegu zamkniętym, praktykowana na skalę gospodarstwa domowego. Ta sama zasada dotyczy wszystkich produktów. Jeśli mamy więc w domu niepotrzebne rzeczy, warto skorzystać z platformy BoxOfHope.pl, pozwalająca na ponowne wykorzystane produktów poprzez ich odsprzedaż lub recykling. BoxOfHope pozwala włączyć w obieg gospodarki cyrkularnej wielu różnych interesariuszy - tak gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorstwa.

Tradycyjne rolnictwo w trosce o człowieka i środowisko

Gospodarka cyrkularna to wykorzystanie produktów w obiegu zamkniętym. Produkty projektowane są tak, aby minimalizować straty. Każdy produkt wykorzystywany jest w pełni i na wiele sposobów. Jeśli to możliwe, przeprowadza się także naprawy produktów zamiast ich wyrzucania. Pozwala ona także na minimalizację ilości odpadów. Doskonałym przykładem gospodarki cyrkularnej (gospodarki w obiegu zamkniętym) jest rolnictwo tradycyjne, wykorzystujące w pełni zasoby natury bez marnowania ich. Współcześnie mamy możliwość zachowania jego najlepszych stron w trosce o środowisko naturalne i zdrowie człowieka - uzupełniając je dodatkowo o zdobycze wiedzy biologicznej, naukowej ekologii i codziennej praktyki społecznej ochrony przyrody.

Dodaj ocenę

Tagi

poradnik

ekologia

trendy

surowce

Powiązane artykuły

Dowiedz się jak kształtując naturę nie mieć na nią złego wpływu?

Dowiedz się jak kształtując naturę nie mieć na nią złego wpływu?

5 stycznia 2023

Dzięki BoxofHope.pl możesz uczynić wiele dobrego dla innych i środowiska.

Dzięki BoxofHope.pl możesz uczynić wiele dobrego dla...

18 grudnia 2022

Ekologiczne wychowanie dzieci: Porady dla rodziców, jak wychowywać zrównoważone dzieci

Ekologiczne wychowanie dzieci: Porady dla rodziców, jak...

11 stycznia 2023

Gospodarka cyrkularna - na czym polega?

Gospodarka cyrkularna - na czym polega?

7 grudnia 2022

0 KOMENTARZY