Logo BoxOfHope
EU Logo
Znaczenie dawania i otrzymywania

Znaczenie dawania i otrzymywania

Photo

Krzysztof Domański

Opublikowano 17 grudnia 2022

Znaczenie dawania i otrzymywania

Dawanie i otrzymywanie są tym, co czyni nas ludźmi. Potrzebujemy siebie nawzajem, aby przetrwać, a nasza zdolność do dawania i otrzymywania jest sposobem na osiągnięcie tego celu. Dawanie może przybierać różne formy: poświęcanie czasu, energii lub zasobów, dzielenie się swoją wiedzą lub doświadczeniem z innymi, a nawet po prostu wysłuchanie kogoś, kto potrzebuje pomocy. Dawanie nie musi dotyczyć pieniędzy czy przedmiotów materialnych. Czasami jest to tak proste, jak użyczenie przyjacielowi miejsca na swojej kanapie, kiedy przeżywa ciężkie chwile. Akt dobroci nie powoduje marnotrawstwa - wręcz przeciwnie! Tworzy wartość zarówno dla dawcy, jak i odbiorcy, wzmacniając relacje między nami wszystkimi i sprawiając, że świat staje się lepszym miejscem po jednym życzliwym czynie na raz.

Dawanie tworzy poczucie przynależności.

Dawanie i otrzymywanie to dwa najbardziej podstawowe ludzkie zachowania. Pomagają nam budować relacje, tworzyć społeczności i wyrażać miłość. Trudno wyobrazić sobie świat, w którym dawanie nie występuje - a przynajmniej świat, w którym nie jest ono uważane za ważne i promowane. Nieczęsto jednak zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób otrzymywanie odgrywa rolę w naszym codziennym życiu i jak cenne jest dla naszego emocjonalnego dobrostanu.

Przyjmowanie to czynność, która może być tak prosta, jak otwarcie ramion na powitanie kogoś, kto właśnie przekroczył nasze drzwi, ale wiąże się też z czymś jeszcze głębszym: dawaniem komuś innemu daru bezinteresownej służby bez oczekiwania czegokolwiek w zamian. Ten akt promuje pozytywne uczucia w sobie, ponieważ wiesz, że uszczęśliwiłeś inną osobę prostym gestem życzliwości; tworzy również uczucia wdzięczności za to, że jesteś w stanie uszczęśliwić kogoś innego!

Dawanie uczy rozpoznawania własnych potrzeb.

Dawanie i otrzymywanie to dwie strony tej samej monety. Kiedy dajemy, uczymy się lepiej rozpoznawać własne potrzeby. Natomiast otrzymując, stajemy się bardziej świadomi potrzeb innych. W obu przypadkach łatwiej jest nadać priorytet naszym własnym wartościom i pragnieniom, ponieważ są one dla nas jaśniejsze.

Otrzymywanie daje szansę na wyrażenie wdzięczności.

Otrzymywanie może być niekomfortowe z kilku powodów. Na przykład można odnieść wrażenie, że otrzymywanie jest oznaką słabości lub braku kontroli. Istnieją jednak sposoby, aby przyjmować z wdzięcznością, co pozwala zachować poczucie własnej wartości i ułatwia dalsze dawanie.

Oto kilka wskazówek dla wyrażania wdzięczności:

 • Poświęć czas na wyrażenie wdzięczności przed przyjęciem prezentu lub oferty. Możesz powiedzieć coś w rodzaju: "Dziękuję bardzo za ten prezent! To było bardzo przemyślane z twojej strony (lub cokolwiek innego)." Dzięki temu twoi darczyńcy wiedzą, że wywarli pozytywny wpływ na twoje życie, nie czując się w żaden sposób zadłużony.
 • Upewnij się, że druga osoba wie, ile dla ciebie znaczy, zanim przyjmiesz coś od nich (nawet jeśli jest to tylko akt tak prosty jak słuchanie). Kiedy dajemy prezenty lub oferty swobodnie i bezwarunkowo, nie oczekując niczego w zamian, otwieramy się emocjonalnie - a to może prowadzić nas w dół niebezpiecznych ścieżek, gdzie stajemy się zależni od innych dla walidacji, zamiast skupiać się na własnej wartości i szczęściu poprzez zdrowe relacje z przyjaciółmi i członkami rodziny.

Dawanie poprawia twoje zdrowie psychiczne poprzez redukcję stresu i tworzenie szczęścia, zarówno dla dawcy, jak i odbiorcy.

Dawanie i otrzymywanie są fundamentalne dla ludzkiej natury. Mamy wrodzoną potrzebę pomagania sobie nawzajem, czy to poprzez dawanie pieniędzy, jedzenia czy czasu. Psychologiczne korzyści z dawania i otrzymywania można dostrzec pod wieloma względami:

 • Dawanie może poprawić twoje zdrowie psychiczne poprzez zmniejszenie stresu i zwiększenie szczęścia, zarówno dla dawcy, jak i odbiorcy.
 • Dawanie pomaga czuć się dobrze o sobie jako osobie, co zwiększa poczucie własnej wartości i sprawia, że czujesz się bardziej związany z innymi.
 • Otrzymywanie również poprawia samopoczucie, ponieważ pozwala nam poczuć, że mamy cel w życiu - coś, czego wszyscy ludzie potrzebują (nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy).
 • Dawanie pomaga poprawić zdrowie fizyczne poprzez poprawę objawów depresji i lęku, obniżenie ciśnienia krwi i zwiększenie długości życia.
 • Dawanie może również poprawić Twoje zdrowie fizyczne poprzez szereg mechanizmów psychologicznych i fizjologicznych. Na przykład badania wykazały, że dawanie wiąże się z poprawą objawów depresji i niepokoju oraz zmniejszeniem stanu zapalnego w organizmie. Inne badania wykazały pozytywny związek między zachowaniami związanymi z dawaniem a niższym ciśnieniem krwi - co może pomóc w zapobieganiu chorobom serca - a także większą oczekiwaną długością życia.
 • Oprócz tych korzyści dla zdrowia psychicznego, wykazano, że dawanie zmniejsza fizjologiczne reakcje na stres (w tym aktywność mózgu) związane z dawaniem, co z czasem może być korzystne dla zdrowia fizycznego.
 • Dawanie pomaga mądrzej wykorzystywać czas, sprawiając, że twój czas czuje się bardziej wartościowy.
 • Dawanie to świetny sposób, aby poczuć się bardziej produktywnym. Istnieje tak wiele sposobów na dawanie, że każdy może łatwo znaleźć taki, który pasuje do jego harmonogramu, zainteresowań i umiejętności.
 • Dawanie sprawia, że czujesz, że robisz różnicę w świecie, co pomaga ci postrzegać swój czas jako bardziej wartościowy. Wiesz, że ktoś skorzysta z tego, do czego mógłby zostać wykorzystany Twój czas, gdyby nie został poświęcony na to zadanie lub ten projekt - to okazja do autorefleksji i zastanowienia się nad tym, jak chcesz spędzić resztę swojego życia.
 • Dawanie daje nam możliwość poczucia się częścią czegoś większego niż my sami - i pokazuje nam, jak mali jesteśmy w porównaniu z wszystkim innym, co nas otacza!
 • Kiedy dajemy, jesteśmy najbardziej podobni do osoby, którą chcielibyśmy być.
 • Kiedy dajesz, ważne jest, aby pamiętać, że jest to ulica dwukierunkowa. Jeśli kiedykolwiek byłeś w pozycji otrzymującego, to wiesz, że czasami może się wydawać, że twój dar nie zawsze jest doceniony lub nawet w pełni zrozumiany. Dawanie jest zawsze lepsze, gdy pochodzi z miejsca wdzięczności, w przeciwieństwie do obowiązku lub oczekiwań. Kiedy dajemy innym to, co sami chcielibyśmy otrzymać, wtedy jesteśmy najbardziej podobni do osoby, którą sami chcielibyśmy być - a nie ma lepszego uczucia niż to!
 • Dawanie czyni nas szczęśliwymi, ponieważ nie ma nic lepszego niż świadomość, że ktoś inny docenia nasze wysiłki (nawet jeśli nie mówi tego głośno). Kiedy nasi przyjaciele i rodzina okazują wdzięczność za to, co dla nich zrobiliśmy, czy to poprzez uśmiech, czy też odwdzięczenie się czymś szczególnym, te chwile sprawiają, że cała nasza ciężka praca jest warta zachodu i przypominają nam, dlaczego warto było ją wykonać.
 • Dawanie pomaga nam również czuć się bardziej połączonymi i docenionymi przez innych niż cokolwiek innego mogłoby osiągnąć na własną rękę - a kiedy bycie połączonym z innymi istotami ludzkimi kiedykolwiek się zestarzało?!

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci lepiej zrozumieć, dlaczego dawanie jest tak ważne dla Twojego zdrowia i szczęścia. Mamy nadzieję, że dał ci kilka pomysłów na to, jak zacząć działać według tych zasad w swoim życiu - nawet jeśli oznacza to po prostu wprowadzenie większej wdzięczności do swoich codziennych interakcji lub pamiętanie o wyrażaniu jej, gdy ktoś zrobi dla ciebie coś miłego. Pamiętaj, że jeśli chcesz coś dać, możesz to zrobić w naszym serwisie.

Dodaj ocenę

Tagi

drugie życie

ekologia

Powiązane artykuły

Przykłady GOZ (Gospodarki o obiegu zamkniętym) w praktyce

Przykłady GOZ (Gospodarki o obiegu zamkniętym) w praktyce

12 grudnia 2022

Czym jest pakiet dotyczący gospodarki cyrkularnej?

Czym jest pakiet dotyczący gospodarki cyrkularnej?

14 grudnia 2022

Poradnik dla początkujących o ruchu zero waste

Poradnik dla początkujących o ruchu zero waste

17 grudnia 2022

0 KOMENTARZY