Logo BoxOfHope
EU Logo
Zielone praktyki biznesowe: Jak uczynić miejsce pracy zrównoważonym?

Zielone praktyki biznesowe: Jak uczynić miejsce pracy zrównoważonym?

Photo

Krzysztof Domański

Opublikowano 7 stycznia 2023

CSR może nie wystarczyć

Corporate Social Responsibility, a więc społeczna odpowiedzialność to już za mało. Przez dość długi okres firmy wykorzystywały założenia podejścia, wedle którego powinny większą wagę przywiązywać do społecznych interesów, ochrony środowiska, jak i relacji między nimi a grupami potencjalnych interesariuszy. Wiele firm korzystało z koncepcji CSR po to, by budować markę i tworzyć lepszy wizerunek w oczach społeczeństwa, bez realnych działań na rzecz środowiska. W ten sposób powstała metodologa ESG, czyli environmental, social and corporal governance. Polega ona w zasadzie na kierowaniu się wyłącznie trzema istotnymi zasadami. Naturalne środowisko, społeczność oraz korporacyjny ład. Coraz częściej klienci nie chcą inwestować w produkty czy usługi przedsiębiorstw, które nie uwzględniają potrzeb pracowników oraz negatywnie wpływają na środowisko.

Box of Hope a zrównoważone miejsce pracy

Przede wszystkim Box of Hope działa na rzecz środowiska, pozwalając na oddanie zbędnych przedmiotów w sposób prosty i wygodny. Model biznesowy został oparty na zasadach zero waste, a więc ponownym wykorzystaniu produktów, poddawaniu recyklingowi oraz redukowaniu odpadów. Samą ideą platformy jest próba rozwiązywania zużywania niepotrzebnych zasobów w sposób o wiele bardziej zrównoważony. Firma propaguje pomysł gospodarki zamkniętej, w ramach której obniża się wykorzystywanie nowych surowców i wielkości odpadów, zamiast tego zamykając ją w zamkniętej pętli procesów.

Działalność przedsiębiorstwa skupia się na kojarzeniu ze sobą poszczególnych interesariuszy (np. organizacje pożytku publicznego, sklepy internetowe czy zwykli obywatele). Sklepy służą jako kanał dystrybucji i informowaniu swoich klientów o inicjatywach, a wybrane organizacje stają się beneficjentem zysku. Obywatele są z kolei zachęcani do brania udziału w akcjach poprzez przekazywanie niepotrzebnych przedmiotów na charytatywne aukcje. Wszystko to dzieje się w sposób prosty i przejrzysty.

Gospodarka cyrkularna wewnątrz firmy

Idąc tropem Box of Hope, przedsiębiorcy mogą zaimplementować gospodarkę o obiegu zamkniętym wewnątrz własnej firmy czy to w podobnym, czy nieco innym modelu. Ciekawym i na pewno wartym rozważenia rozwiązaniem byłoby stworzenie przestrzeni dla pracowników, w której mogliby oni wymieniać się niepotrzebnymi już przedmiotami. Rozwiązanie to szczególnie dobrze dopasowałoby się do firm, które zatrudniają większą ich liczbę, gdyż mogliby oni lepiej odpowiadać na wzajemne potrzeby. Przygotowanie przestrzeni na korporacyjnym forum nie tylko stałoby się potencjalnie atrakcyjnym benefitem pozapłacowym, ale pozwoliłoby na zacieśnienie relacji pracowników z innymi, jak i z samą organizacją, nie wspominając już o korzystnym wpływie na środowisko. Niezależnie od tego, czy byłaby to platforma mająca na celu sprzedaż określonych rzeczy między pracownikami, czy po prostu oddawanie tych już niepotrzebnych, na pewno w efekcie przyniosłaby pozytywne rezultaty.

Wspieranie aukcji charytatywnych przez firmy

Równie ważnym i wartym rozważenia rozwiązaniem jest pomaganie różnym fundacjom czy osobom, które takiej pomocy potrzebują. Tego rodzaju pomoc może przybrać formę cotygodniowych lub comiesięcznych celów charytatywnych, które organizacja planuje osiągnąć. Przykładem takich inicjatyw może być uzbieranie konkretnej kwoty na wskazany cel charytatywny, która może być odejmowana z pensji pracownika, który wyrazi na to zgodę lub stworzenie wirtualnej skarbonki, do której takie fundusze mogą być w ten sposób przelewane. Warto byłoby nagradzać pracowników, którzy chcą działać na rzecz tworzenia zrównoważonego miejsca pracy, wyróżniając tych najbardziej wspierających w newsletterze czy na stronie omawianej wirtualnej skarbonki. Oczywiście wszystko za dobrowolną zgodą pracownika.

Zapewne istnieje jeszcze wiele innych rozwiązań, jednak nie sposób ich wszystkich wymienić jednocześnie. Zasadniczo sprowadzają się one jednak do dbania o wyższy poziom jakości życia pracowników i skupieniu się na recyklingu towarów.

Dodaj ocenę

Tagi

praktyka

Gospodarka cyrkularna

drugie życie

trendy

Powiązane artykuły

Dlaczego gospodarka cyrkularna to szansa na zmniejszenie ilości odpadów

Dlaczego gospodarka cyrkularna to szansa na zmniejszenie...

19 grudnia 2022

Generując mniej odpadów przedłużamy nasze życie na planecie Ziemia.

Generując mniej odpadów przedłużamy nasze życie na...

2 stycznia 2023

Czym jest pakiet dotyczący gospodarki cyrkularnej?

Czym jest pakiet dotyczący gospodarki cyrkularnej?

14 grudnia 2022

Co razem możemy zrobić dla dobra naszej planety - pobierz naszego ebooka

Co razem możemy zrobić dla dobra naszej...

9 lutego 2023

Bądź złotą rączką, czyli zrób to sam, napraw a nie wyrzucaj do kosza.

Bądź złotą rączką, czyli zrób to sam,...

27 grudnia 2022

0 KOMENTARZY