Logo BoxOfHope
EU Logo
Zazielenienie przedsiębiorstwa a CSR - jak zintegrować cele społeczne i biznesowe?

Zazielenienie przedsiębiorstwa a CSR - jak zintegrować cele społeczne i biznesowe?

Photo

Krzysztof Domański

Opublikowano 19 lutego 2023

Na całym świecie rośnie świadomość ekologiczna społeczeństwa. Człowiek powinien dążyć do zrównoważonego rozwoju, aby zadbać o środowisko naturalne. W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób dbać o planetę jako firma oraz jak to połączyć z celami biznesowymi.

Zazielenienie przedsiębiorstw jako przykład dbania o glob ziemski

Skoro coraz więcej ludzi na całym świecie zdaje sobie sprawę z tego, że należy szanować naturę, to również przedsiębiorstwa muszą temu wyjść naprzeciw. Rozwiązaniem jest koncepcja zazielenienia firm. Polega ona na tym, że dokonuje się zmian w polityce rozwoju, aby była ona ukierunkowana na zrównoważony rozwój. Warto jest stworzyć całkowicie nowy model biznesowy, który rzeczywiście się sprawdzi. Ponadto powinna promować gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz stosować to w praktyce. Musisz pamiętać, że nie polega to na tym, że jest organizowana akcja sadzenia drzew czy sprzątania świata. Jest to bardzo szeroki termin. Głównym celem jest nieniszczenie przyrody oraz dbanie o wszelkie dobra naturalne. Może to być montaż paneli fotowoltaicznych, czyli czerpanie w sposób naturalny energii potrzebnej do funkcjonowania działalności gospodarczej. Nasza platforma Boxofhope.pl pozwala firmom na dbanie o glob ziemski w sposób wyżej wymieniony, szczególnie zwracając uwagę na gospodarkę zamkniętą.

Stosowanie CSR w praktyce — same zalety

Skrót CSR pochodzi od wyrazów Corporate Social Responsibility, co z języka angielskiego oznacza społeczną odpowiedzialność biznesu. Skoro warto wspólnie zadbać o dobro otaczającego nas otoczenia, to jak to wygląda w praktyce? Zakłady pracy powinny działać odpowiedzialnie, aby zadbać o lokalną społeczność. Jest to szczególnie istotne przy wizerunku. Najczęściej stosowane rozwiązania w zakresie CSR to:

  • organizacja akcji charytatywnych połączona z imprezą firmową dla wszystkich mieszkańców;
  • sponsorowanie staży dla uzdolnionych uczniów, studentów;
  • założenie fundacji;
  • angażowanie się w wydarzenia lokalne przez przedsiębiorstwo;
  • tworzenie raportów o efektach wprowadzonych narzędzi CSR;
  • dbanie o warunki zatrudnienia;
  • budowanie pozytywnych relacji z mediami.

Dzięki wyżej wymienionym przykładom już wiesz, na czym właściwie polega CSR. Ważne w tym wszystkim jest interesowanie się społecznością, a nie tylko biznesem. Te cele można ze sobą połączyć. Nasza platforma Boxofhope.pl jest takim pośrednikiem pomiędzy biznesem oraz celami społecznymi.

Integracja celów społecznych oraz biznesowych — jako firma daj przykład innym

Jeśli podmiot gospodarczy poświęci czas oraz środki na cele społeczne, o których mowa w akapicie powyżej, to można osiągnąć z tego tytułu korzyści biznesowe. Każde przedsiębiorstwo marzy o lojalnych klientach. Jest to możliwe poprzez stworzenie pozytywnego wizerunku firmy jako dbanie o środowisko naturalne oraz angażowanie się w społeczność. Konsumenci od razu zauważą tego typu działania i dzięki temu następuje marketing szeptany (np. polecanie znajomym). Inwestorzy, widząc skalę działalności na rzecz lepszej planety, sami zaproponują ofertę nie do odrzucenia. Ten pozytywny wydźwięk zostaje zaszczepiony również u pracowników. Lepiej im się będzie pracowało oraz polepszy to atmosferę w pracy. Stosując CSR bardzo łatwo można się wyróżnić na tle konkurencji, a tym samym dać przykład innym. Nasza platforma Boxofhope.pl pomoże Twojej firmie osiągnąć ten cel. Przykładowo korzystając z naszych usług, masz pewność, że część pieniędzy zostaje przeznaczona na fundacje oraz na zrównoważony rozwój całej Ziemi

Logistyka zwrotna, czyli sposób na gospodarkę zamkniętą w przedsiębiorstwie

 Z pewnością się zastanawiasz, co ma logistyka do społecznej odpowiedzialności biznesu. Okazuje się, że całkiem sporo. To właśnie dzięki logistyce zwrotnej możliwe jest osiągnięcia gospodarki o obiegu zamkniętym. Przede wszystkim podczas produkcji nie należy używać komponentów o działaniu szkodliwym dla środowiska. Po uzyskaniu produktu gotowego powinien on być możliwy do recyklingu. Powinno się dążyć do tego, aby uzyskiwane odpady ponownie używać do produkcji. Może to być całkowicie nowy produkt. Warto również przeanalizować cykl życia produktu. Jeśli jednak nie masz pomysłu na usprawnienie procesu logistyki zwrotnej, nasza platforma Boxofhope.pl pozwala Ci całkowicie za darmo oddać rzeczy, które nie potrafisz wykorzystać w zakładzie pracy ponownie. My spożytkujemy to w ten sposób, że połowa kwoty zostaje przeznaczona na fundację. Nadajesz drugie życie niepotrzebnym komponentom. Dzięki temu wpisujesz się w strategie CSR, ponieważ starasz się o gospodarkę zamkniętą. 

Dodaj ocenę

Tagi

poradnik

CSR

Gospodarka cyrkularna

Powiązane artykuły

Czym jest audyt zielony i jak pomaga w zazielenieniu przedsiębiorstwa?

Czym jest audyt zielony i jak pomaga...

16 lutego 2023

Czym jest zazielenienie przedsiębiorstwa i dlaczego warto to robić?

Czym jest zazielenienie przedsiębiorstwa i dlaczego warto...

15 lutego 2023

0 KOMENTARZY