Logo BoxOfHope
EU Logo
Zazielenienie magazynu i logistyki - jakie korzyści wynikają z zastosowania zasad zrównoważonej logistyki?

Zazielenienie magazynu i logistyki - jakie korzyści wynikają z zastosowania zasad zrównoważonej logistyki?

Photo

Krzysztof Domański

Opublikowano 23 lutego 2023

Jakie korzyści przyniesie Twojemu biznesowi stosowanie zasad zrównoważonej logistyki? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Mogę Cię jednak zapewnić, że z całą pewnością zmierzamy do punktu, w którym stosowanie takich zasad jak GOZ, zero waste i zero emission nie będą fanaberią rozhisteryzowanych ekologów, ale wykalkulowaną koniecznością zalecaną przez analityków biznesowych.

Nieuchronna konieczność zielonej transformacji biznesu

Już teraz pod płaszczykiem zielonej transformacji pojawia się pytanie w jaki sposób zmniejszyć koszty obsługi logistycznej danego modelu biznesowego, zarówno w kwestii transportu jak i procesów magazynowych.

Z drugiej strony zmiany wymuszane są przez prawodawstwo, które na pierwszym miejscu postawiło redukcję kosztów środowiskowych i zmniejszenie negatywnego wpływu rozwoju gospodarczego na jakość życia przyszłych pokoleń. Obawy prawodawców i ekologów nie są pozbawione sensu. Najnowsze badania przeprowadzone w ramach walki ze zmianami klimatu pokazują, iż działalność gospodarcza człowieka i emisja gazów cieplarnianych do atmosfery przybliżyła nas niebezpiecznie do średniego poziom temperatury na całym globie powyżej, którego nie będzie możliwości odwrotu. Szacunki są bardzo precyzyjne. Zostało nam 7 lat do przekroczenia punktu bez odwrotu. Drastyczne działania są potrzebne już teraz.

Co więcej, według analityków Technavio to właśnie logistyka może mieć znaczący wpływ na to czy przyszłe pokolenia będą żyły w lepszym świecie czy też nie. Według tej firmy badawczej tylko w latach 2022 – 2025 sektor logistyki wzrośnie o 1 546,95 mld dolarów, a jego niekorzystny wpływ na środowisko w postaci emisji gazów cieplarnianych jest znany wszystkim interesariuszom. Warto już teraz wyjść naprzeciw tym trendom i wprowadzić w swoich procesach logistycznych zasady, o których wspomnieliśmy powyżej.

Jakie zasady warto wdrożyć w logistyce Twojego przedsiębiorstwa już teraz?

Są to oczywiście zasady, które można podsumować prostymi słowami:

Refuse – Odrzuć,

Reduce – Zmniejsz,

Reuse – Użyj ponownie,

Recycle – Odzyskaj.

Jest to słynna zasada 4 R, która pozwoli Ci spojrzeć na Twój biznes z nowej, bardziej korzystnej perspektywy.

Co na to konsumenci?

Stosowanie zasad zrównoważonej logistyki w przedsiębiorstwie z pewnością docenią konsumenci. To głównie na ich świadomych wyborach spoczywa sukces i powodzenie zielonej transformacji. Bez jasnych deklaracji konsumentów co do wyboru bardziej przyjaznych dla środowiska usług lub produktów nie może być mowy o wdrożeniu tych zasad przez przedsiębiorców. A wyniki badań ankietowych mówią wprost, idą zmiany. W raporcie Simon-Kucher & Partners z roku 2021 aż 78% respondentów odpowiedziało, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny i chcą żyć (i konsumować) w sposób bardziej ekologiczny. To jasny sygnał, iż przedsiębiorcy, jeżeli chcą osiągać nadal ponadprzeciętne zyski i utrzymać swój market share muszą dostosować całe łańcuchy dostaw do potrzeb klientów. A te są zielone.

Magazyn zielonej gospodarki

Eko magazyn, czyli jaki? Jest to w głównej mierze magazyn obsługujący branżę e-commerce. Obecnie większość przestrzeni magazynowych w Polsce to magazyny obsługujące handel internetowy. Eko magazyn to w pierwszej kolejności magazyn zlokalizowany blisko lokalnych rynków zbytu. Im krótszą drogę pokona paczka tym ślad węglowy jest mniejszy.

To proste założenie musi dać przedsiębiorcom do myślenia i zmusić ich do opracowywania efektywnych łańcuchów dystrybucji, ale także jest wyzwaniem projektantów reszty procesów logistycznych, zwłaszcza posprzedażowego i logistyki ostatniej mili. Tutaj pojawia się szereg zasadniczych pytań:

  1. W jaki sposób paczka powinna zostać dostarczona do konsumenta w ekologiczny sposób od wyjścia z magazynu dystrybucyjnego pod same drzwi domu kupującego?
  2. W jaki sposób dany produkt może być efektywnie zagospodarowany po zakończeniu jego cyklu życia?
  3. Czy dany produkt może zostać ponownie użyty?
  4. Czy dany produkt powinien zostać zutylizowany w bezpieczny dla środowiska sposób?
  5. Czy dany produkt może być ponownie przetworzony?
  6. Czy transport tego samego produktu do miejsca docelowego może odbywać się przy wykorzystaniu mniejszej ilości materiałów opakowaniowych lub opakowań biodegradowalnych lub takich, które można poddać recyklingowi?

Na te i inne pytania odpowiedź powinni dawać już nie ekolodzy, ale projektanci procesów logistycznych uzbrojeni w niezbędną wiedzę z zakresu kosztorysowania i innowacyjnych technologii opakowaniowych. Co jednak z pozostałym procesem tworzenia efektywnych i zielonych łańcuchów dostaw?

Tutaj z pomocą przychodzi platforma boxofhope, która umożliwia oddanie w prosty i wygodny sposób niepotrzebnych rzeczy. Według nas, niepotrzebne rzeczy to takie przedmioty, których cykl życia w rękach danego użytkownika się zakończył. Co można z nimi zrobić? Oczywiście w myśl zasady 4 R można je wyrzucić na śmietnik, zredukować ich ślad węglowy, użyć ponownie lub poddać recyklingowi. Istotne jest jednak to w jaki sposób tego dokonać i tutaj pojawia się platforma boxofhope. Dajemy nadzieję na lepsze jutro bez odpadów i odrzucamy myśl o zmarnowanych okazjach na poprawę jutra naszych dzieci.

Dodaj ocenę

Tagi

Gospodarka cyrkularna

ekologia

poradnik

Powiązane artykuły

Czym jest zazielenienie przedsiębiorstwa i dlaczego warto to robić?

Czym jest zazielenienie przedsiębiorstwa i dlaczego warto...

15 lutego 2023

Jak zazielenić flotę firmową - korzyści, wyzwania i przykłady dobrych praktyk?

Jak zazielenić flotę firmową - korzyści, wyzwania...

21 lutego 2023

Zazielenienie magazynu i logistyki - jakie korzyści wynikają z zastosowania zasad zrównoważonej logistyki?

Zazielenienie magazynu i logistyki - jakie korzyści...

23 lutego 2023

0 KOMENTARZY