Przykłady firm, które z powodzeniem zazieleniły swoją działalność - jak to zrobiły?
Krzysztof Domański
Opublikowano 15 marca 2023
Coraz większa liczba osób jest świadoma problemów, z jakimi boryka się środowisko naturalne naszej planety. Sprawia to, że coraz więcej firm decyduje się na zazielenienie swojej działalności gospodarczej. Poniższy artykuł przedstawi przegląd firm, które z powodzeniem tego dokonały.
Numer 1 - Box of Hope
Nasza platforma Boxofhope.pl stara się promować gospodarkę o obiegu zamkniętym. Cóż to takiego? Jest to idea gospodarki, w której nic nie ginie. Przedmioty niepotrzebne jednej osobie nie trafiają na śmietnik, by następnie zanieczyścić środowisko. Zamiast tego nasza platforma pozwala przekazać niepotrzebne sobie rzeczy innym osobom. Misją naszej platformy jest redukcja ilości odpadów, jakie należy poddawać recyklingowi. Nasza platforma Boxofhope.pl sprawia, że ekologia jest atrakcyjna! Pozbycie się "rupieci" jest darmowe, natomiast ich kupno przez zainteresowanych tańsze, niż w przypadku produktów nowych.
Nasza platforma Boxofhope.pl stosuje innowacyjny model biznesowy. Nie jesteśmy tradycyjną organizacją pożytku publicznego utrzymywaną ze składek członkowskich i darowizn od ludzi dobrej woli. Zamiast tego dużą część naszych dochodów stanowi abonament, jaki mogą u nas wykupić sklepy internetowe. Pośredniczą one w sprzedaży przekazanych do naszej platformy produktów.
Jako platforma wspieramy także rozwój ekologiczny branży e-commerce. Jak w każdym innym sektorze, konsumenci coraz większą uwagę zwracają na ekologiczność firm oferujących im swoje produkty i usługi. Siłą rzeczy najbardziej ekologiczne przedsiębiorstwa wygrywają wyścig o względy wymagających Klientów. Poprzez uczestnictwo w naszej akcji mogą one osiągać wyższe pozycje w cenionych rankingach ekologiczności.
Numer 2 - Orange Polska
Popularny w Polsce operator sieci komórkowej także stawia na zrównoważony rozwój. Wynika to z faktu, że rozkładające się telefony, zwłaszcza zasilające je baterie są skrajnie niebezpieczne dla środowiska. Wychodząc naprzeciw trendowi gospodarki o obiegu zamkniętym, Orange z przyjemnością odkupuje od swoich Klientów ich stare telefony. Jest to kolejny przykład pokazywania działań ekologicznych jako czegoś opłacalnego. Klient odzyskuje część wartości niepotrzebnego mu urządzenia. Środowisko zyskuje fakt, że owo urządzenie nie zostanie poddane recyklingowi. Zamiast tego kupi je ktoś inny. On także zyska - nabędzie urządzenie w cenie dalece niższej, niż za nowy produkt.
Podobna usługa obejmuje routery WiFi w Orange Polska. Gdy wracają one do operatora po zakończeniu dzierżawy, przechodzą proces renowacji, a następnie są dzierżawione kolejny raz... a potem kolejny, jeśli nadal spełniają swoją funkcję. Dzięki temu spada także zapotrzebowanie na wydobycie metali i innych surowców. To zaś jest dwojako korzystne. Po pierwsze górnictwo jest branżą o bardzo niekorzystnym wpływie na środowisko. W interesie planety leży jego redukcja. Ponadto osoby pracujące w tej branży narażone są na niebezpieczeństwo zawalenia kopalni.
Numer 3 - Carrefour Polska
Przez lata wszystkie możliwe sklepy generowały niezliczone ilości plastikowych toreb na zakupy. Te zaś były potem wyrzucane, przez co ich rozkład bardzo negatywnie odbijał się na środowisku. Działające w Polsce sieć francuskich sklepów postanowiła położyć kres temu procederowi. Jako pierwsza na polskim rynku zezwoliła Klientom na kupno produktów na wagę do opakowań wielokrotnego użytku, które sami ze sobą przynieśli. W ten sposób znacząco zmniejszyła produkcję złego dla naszej planety plastiku.
Numer 4 - Too Good To Go
Jest to skandynawski start-up mający na celu eliminację problemu marnowania żywności. Każdy lokal gastronomiczny boryka się z problemem niesprzedanej żywności. Tą zwykło się wyrzucać. Przez to marnowała się, a do tego jej rozkładowi towarzyszył nieprzyjemny zapach czy marnotrawstwo cennych zasobów natury. Too Good To Go rozwiązuje ten problem. Tworzy gospodarkę obiegu zamkniętego w gastronomii. Po znacznie niższych od restauracyjnych cenach można nabyć bardzo smaczne potrawy. Jak widać - po raz kolejny misję ekologii realizuje się poprzez czynienie jej finansowo korzystną dla wszystkich stron.
Dodaj ocenę
Tagi
Gospodarka cyrkularna
recykling
ekologia
Powiązane artykuły
Czym jest audyt zielony i jak pomaga...
16 lutego 2023
Jakie są największe wyzwania dla przedsiębiorstw, które...
22 lutego 2023
Zazielenienie przedsiębiorstwa a CSR - jak zintegrować...
19 lutego 2023
0 KOMENTARZY