Logo BoxOfHope
EU Logo
Przykłady firm, które wprowadziły cyrkularny model biznesowy - jakie korzyści z tego wyniknęły?

Przykłady firm, które wprowadziły cyrkularny model biznesowy - jakie korzyści z tego wyniknęły?

Photo

Krzysztof Domański

Opublikowano 17 lutego 2023

Oto lista firm, które tak jak Boxofhope.pl wierzą w cyrkularny model biznesowy:

Firmy z działów IT:

1. Dell - Dell wprowadził cyrkularny model biznesowy w swojej produkcji sprzętu komputerowego. Firma oferuje wszelkie programy recyklingu i ponownego wykorzystania części elektronicznych, takich jak baterie czy monitory.

2. Philips - Firma Philips wprowadziła cyrkularny model biznesowy, w którym dąży do minimalizacji ilości odpadów i zużycia energii. Firma działa w celu projektowania produktów w sposób, który umożliwia ich ponowne wykorzystanie i recykling, a także sama oferuje programy recyklingu dla swoich produktów.

3. Microsoft - Microsoft wprowadził cyrkularne rozwiązania w swojej działalności, które obejmują recykling urządzeń elektronicznych i minimalizowanie zużycia energii. Firma również dąży do wykorzystania energii odnawialnej.

4. Google - Google dąży do minimalizowania negatywnego wpływu na środowisko poprzez wykorzystanie energii odnawialnej oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych. Firma również wprowadziła programy recyklingu produktów elektronicznych i stale zmniejsza zużycie energii w swoich centrach danych. Google chętnie promuje ekologicznych przedsiębiorców.

Firmy odzieżowe:

1. Nike - Popularna sportowa marka stale dodaje nowe modele, które są wykonane między innymi z materiałów z recyklingu, co ważne, klient może łatwo takie produkty znaleźć w sklepie, gdyż posiadają specjalne oznaczenia. Ponadto Nike wprowadziło program, w którym zwrócone produkty, po doprowadzeniu do odpowiedniego stanu, są wystawiane w sklepach typu outlet, gdzie czekają na nowego właściciela.

2. Zalando - Jeden z największych portali z odzieżą markową również wprowadza popularny cyrkularny model biznesowy. Pozwala on na odesłanie zakupionych wcześniej produktów, które są w dobrej kondycji, po czym pracownicy Zalando wystawiają używane ubrania w specjalnej sekcji na stronie. Użytkownik, który wprowadza swoją odzież w ponowny obieg zyskuje bonusy w postaci zniżek czy też bonów.

3. H&M - Firma H&M wprowadziła programy recyklingu swoich produktów, a także dąży do ograniczenia zużycia wody i energii w swojej produkcji. Firma stworzyła również linię Conscious, która składa się z produktów wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu.

4. Adidas - Każdemu znana marka odzieży sportowej wprowadziła programy recyklingu swoich produktów, również tych pochodzących ze zwrotów oraz wykorzystuje materiały pochodzące z recyklingu w swoich produktach. Firma dąży również do minimalizowania zużycia wody i energii w swojej produkcji, poprzez wykorzystanie innowacyjnych technologii.

5. Vinted - Portal, który tak jak Boxofhope.pl polega głównie na nie marnowaniu przydatnych produktów (w tym wypadku odzieży). Użytkownicy w prosty, przejrzysty i szybki sposób mogą sprzedawać i nabywać ulubione części garderoby, przy czym nie zanieczyszczają środowiska.

Inne przykładowe firmy:

1. Toyota - Japoński producent samochodów wprowadził cyrkularny model biznesowy w swojej produkcji maszyn, który obejmuje recykling części samochodowych i zminimalizowanie ilości odpadów produkcyjnych. Firma również oferuje programy naprawy i ponownego wykorzystania starszych modeli. Nie można zapomnieć o ekologicznej akcji "Stop smog. Go hybrid".

2. Boxofhope.pl - Platforma, która sprawia, że pomaganie środowisku staje się łatwe i przyjemne. Promuje ona gospodarkę o obiegu zamkniętym. Wygodnie i za darmo wysyłasz paczkę, po czym twoje przedmioty zostaną umieszczone na stronie internetowej platformy, lub na portalach aukcyjnych. Duża część pieniędzy ze sprzedanych produktów zostanie przeznaczona na cele charytatywne. Boxofhope.pl współpracuje również z innymi sklepami internetowymi i namawia ich do zmiany modelu biznesowego na bardziej cyrkularny, na przykład poprzez ranking najbardziej ekologicznych sklepów.

Korzyści z wprowadzenia cyrkularnego modelu biznesowego to przede wszystkim zmniejszenie ilości odpadów i zmniejszenie wpływu na środowisko. Firmy, które stosują takie podejście, zwykle dążą również do zwiększenia efektywności i ograniczenia kosztów. Innymi korzyściami są zwiększona innowacyjność, zwiększenie zaangażowania klientów i budowanie pozytywnego wizerunku firmy. Nierzadko firmy są nagradzane dofinansowaniami za cyrkularny model biznesowy.

Dodaj ocenę

Tagi

Gospodarka cyrkularna

CSR

recykling

praktyka

Powiązane artykuły

Gospodarka cyrkularna - na czym polega?

Gospodarka cyrkularna - na czym polega?

7 grudnia 2022

Czym jest pakiet dotyczący gospodarki cyrkularnej?

Czym jest pakiet dotyczący gospodarki cyrkularnej?

14 grudnia 2022

Dlaczego gospodarka cyrkularna to szansa na zmniejszenie ilości odpadów

Dlaczego gospodarka cyrkularna to szansa na zmniejszenie...

19 grudnia 2022

0 KOMENTARZY