Logo BoxOfHope
EU Logo
Przykłady GOZ (Gospodarki o obiegu zamkniętym) w praktyce

Przykłady GOZ (Gospodarki o obiegu zamkniętym) w praktyce

Photo

Krzysztof Domański

Opublikowano 12 grudnia 2022

W dwudziestym pierwszym wieku coraz to nowe środowiska dostrzegają, że konieczne jest podejmowanie takich działań, które ograniczą poziom eksploatacji środowiska naturalnego. Jedną z koncepcji, które mogą być użyteczne, jest idea GOZ, czyli gospodarki o obiegu zamkniętym. Na czym to polega? Jakie są przykłady działań charakterystycznych dla koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym? Jeśli chcesz poznać więcej informacji, koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

Gospodarka o obiegu zamkniętym – co to takiego jest?

Jak dotąd stworzono wiele definicji pojęcia „Gospodarka o obiegu zamkniętym” (ang. circular economy, GOZ). Generalnie, nie ma między nimi większych różnic. Gospodarka obiegu zamkniętego to takie podejście do wykorzystania dostępnych zasobów, które zakłada racjonalność działań.

W tradycyjnym, nastawionym wyłącznie na maksymalizację zysków podejściu produkty wykorzystuje się w ramach procesu: wytwórz-użyj-wyrzuć. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku gospodarki obiegu zamkniętego, która zakłada wykorzystanie danego przedmiotu, a jeśli nie jest on już potrzebny danej osobie – recykling lub przekazanie innemu użytkownikowi. Takie podejście pozwala na ograniczenie zużycia zasobów naturalnych – zamiast nasilonej eksploatacji możliwe jest wydłużenie cyklu życia poszczególnych produktów.

To właśnie dlatego opisywane podejście czasem określa się także jako tzw. regeneracyjny system gospodarczy.

Model gospodarki obiegu zamkniętego zyskuje w ostatnich latach na popularności. Można zaobserwować to zarówno w Polsce, jak i na szczeblu instytucji Unii Europejskiej,

Model gospodarki obiegu zamkniętego – przykłady

W zasadzie nie powinno nikogo dziwić, że model gospodarki obiegu zamkniętego to koncepcja, która zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem na całym świecie. Taki stan rzeczy wynika z faktu, że GOZ przynosi liczne korzyści, w tym na przykład:

  • wzmocnienie więzi społecznych,
  • korzyści marketingowe dla przedsiębiorstwa – dzięki realizacji koncepcji GOZ kierownictwo przedsiębiorstwa jest w stanie budować wizerunek danej marki jako podmiotu odpowiedzialnego społecznie,
  • obniżenie kosztów produkcji – możliwość wykorzystania produktów ubocznych jako źródła ogrzewania (energia cieplna) czy nawet karmy dla zwierząt to rozwiązanie, które pozwala na obniżenie wydatków związanych z bieżącą działalnością operacyjną.

Taki stan rzeczy oznacza, że gospodarka o obiegu zamkniętym GOZ to podejście, które jest coraz częściej wykorzystywane w różnych branżach gospodarki. Poniżej znajdziesz jedynie niektóre przypadki praktycznego zastosowania tego podejścia.

Gospodarka o obiegu zamkniętym – praktyczne przykłady

We współczesnej gospodarce możemy znaleźć wiele przykładów koncepcji GOZ. Jednym z nich jest działalność wykonywana przez Boxofhope.pl. BoxOfHope to platforma online, która jest zintegrowana z następującymi rodzajami podmiotów: sklepy internetowe, fundacje. W ramach działalności prowadzonej przez BoxOfHope klienci mogą oddawać zbędne przedmioty codziennego użytku (artykuły gospodarstwa domowego, sprzęt RTV itp.), a połowa z dochodów, jakie z tego tytułu uzyskają, zostanie przeznaczona na rzecz fundacji – klient ma możliwość wskazania fundacji, co zapewnia elastyczność.

Oczywiście, działalność prowadzona przez Box of Hope to ważny, ale nie jedyny przykład działalności w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na takie inicjatywy jak na przykład MUD JEANS. W pewnym uproszczeniu można opisać działalność tego typu podmiotów jako… leasing ubrań. Oprócz tradycyjnych zakupów możliwe jest wypożyczanie ubrań w oparciu o model subskrypcyjny. Takie rozwiązanie przypomina opłacanie abonamentu przez okres dwunastu miesięcy. Po tym czasie użytkownik może zachować dany element garderoby lub oddać go – obydwa te warianty dają możliwość korzystania z ubrań w przyszłości.

Ciekawym przedsięwzięciem jest również platforma Too Good To Go, czyli system, którego ideą jest dostarczenie klientom informacji odnośnie tego, w jakich miejscach (restauracje, sklepy) można znaleźć produkty z ograniczonym terminem przydatności. Dzięki takim rozwiązaniom jak Too Good To Go możliwe jest zmniejszenie zjawiska marnotrawstwa żywności. Z jednej strony klienci mogą dzięki temu nabyć produkty spożywcze o obniżonych cenach, z drugiej zaś restauracje i sklepy mogą uniknąć strat żywności.

Kolejnym z tego typu podmiotów jest AB InBev. W odróżnieniu od pozostałych wymienionych w tekście organizacji, które są raczej niewielkimi start-upami, AB InBev to znany producent piwa. Oprócz tradycyjnych produktów możliwy jest zakup alkoholu w szklanych, zwrotnych butelkach, które następnie ulegają recyklingowi. To jeszcze nie wszystko – możliwe jest bowiem wybranie piwa stworzone z młóta – produktu ubocznego procesu warzenia tradycyjnego piwa.

Gospodarka o obiegu zamkniętym. Podsumowanie

Jak widać, gospodarka obiegu zamkniętego to system, którego założenia mogą zostać wprowadzone właściwie w każdej branży gospodarki. Cecha ta stanowi jeden z ważniejszych atutów i z pewnością przyczynia się do wzrostu popularności.

Dodaj ocenę

Tagi

Gospodarka cyrkularna

Powiązane artykuły

Gospodarka cyrkularna - na czym polega?

Gospodarka cyrkularna - na czym polega?

7 grudnia 2022

Korzyści ekonomiczne i marketingowe, wynikające z wprowadzenia zmian dotyczących GOZ (Gospodarki o obiegu zamkniętym) w firmie

Korzyści ekonomiczne i marketingowe, wynikające z wprowadzenia...

9 grudnia 2022

Gospodarka o obiegu zamkniętym - znaczenie i korzyści?

Gospodarka o obiegu zamkniętym - znaczenie i korzyści?

11 grudnia 2022

0 KOMENTARZY