Poradnik - przydomowe kompostowanie, czyli jak przetworzyć resztki jedzenia i uzyskać żyzną glebę
Krzysztof Domański
Opublikowano 6 grudnia 2022
W dobie coraz większej świadomości społeczeństwa dotyczącej ekologii oraz dbania o planetę, na popularności zyskują rozwiązania dające drugie życie produktom. Gospodarka cyrkularna pozwala ograniczyć podaż zasobów naturalnych oraz w znaczący sposób ogranicza ilość wytwarzanego śladu węglowego. Recycling oraz nabywanie rzeczy z drugiej ręki weszło nam już w krew. A co w przypadku resztek jedzenia? Czy istnieje sposób, aby wykorzystać je i dać im drugie życie?
Życie w stylu "slow life"
Przez ostatnie dekady świat mocno przyśpieszył. Rozwój gospodarki oraz wynalezienie urządzeń elektrycznych i ich spopularyzowanie sprawiło, że ludzie zaczęli żyć w szaleńczym tempie. W ostatnich latach można jednak zauważyć trend życia w stylu "slow life". Zgodnie z założeniami tego nurtu powiniśmy zwolnić tempo, docenić to co mamy dookoła siebie, poświęcić czas bliskim oraz skupić się na ochronie środowiska i zasobów naturalnych. Powstaje coraz więcej organizacji wspierających taki styl życia. Nie można mówić o ekologii bez stworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Coraz częściej decydujemy się na zakup produktów z drugiej ręki. Swoje nieużywane, ale jeszcze sprawne i w dobrym stanie rzeczy staramy się sprzedać lub oddać, aby posłużyły jeszcze innym osobom. Platforma Boxofhope zgodnie z tą ideą pomaga w dbaniu o planetę poprzez zbieranie od osób prywatnych ich niepotrzebnych rzeczy i sprzedawaniu ich poprzez sklep internetowy BoxOfHope.pl lub popularne serwisy aukcyjne. Dzięki takiemu działaniu rzeczy zyskują drugie życie, a połowa uzyskanego dochodu jest przekazywana na cele charytatywne. "Slow life" to styl życia, który zakłada, że chcemy żyć zdrowiej, dlatego większą uwagę przykładamy także do tego jak jemy i co jemy. Jeżeli możliwości na to pozwalają i dysponujemy przydomowym ogródkiem to warto jest hodować własne warzywa, które będą nawożone wyłącznie w ekologiczny sposób.
Eko-nawóz, czyli jak zrobić kompostownik z resztek jedzenia
Jeżeli chcemy, aby hodowane przez nas rośliny i warzywa rosły w prawidłowy sposób i wydawały dorodne plony to należy zadbać o użyźnienie gleby. Oznacza to, że powinniśmy dostarczyć do ziemi wszystkich niezbędnych pierwiastków oraz mikro- i makroelementów, których roślina może potrzebować do rozwoju. Ziemię należy nawozić przed każdym sezonem, w którym zamierzamy zasadzić rośliny. W sklepach dostępna jest duża ilość nawozów, zarówno syntetycznych, jak i naturalnych np. obornik kurzy. Istnieje jednak sposób, aby wykorzystać resztki jedzenia do przygotowania ekonawozu. Dzięki temu zminimalizujemy ilość produkowanych odpadów, a równocześnie uzyskamy lepsze zbiory warzyw. Kompostownik to nic innego jak pojemnik lub zbiornik służący do produkcji kompostu, czyli naturalnego nawozu organicznego, który powstaje w procesie rozkładu odpadów organicznych. W kompostowniku można składować takie materiały jak resztki jedzenia, skoszoną trawę, liście, gałęzie, ścięte kwiaty, łodygi warzyw, kawa i fusy herbaty, papier toaletowy, siano, słoma, a nawet trociny czy skorupki jajek. Wszystkie te materiały ulegają rozkładowi pod wpływem mikroorganizmów, takich jak bakterie i grzyby, które zamieszkują kompostownik.
Proces kompostowania w kompostowniku może trwać kilka miesięcy, aż do kilku lat, w zależności od rodzaju odpadów organicznych, temperatury, wilgotności i sposobu prowadzenia procesu. Wynikiem tego procesu jest bogaty w składniki odżywcze, czarny lub brązowy, sypki materiał, który można wykorzystać jako naturalny nawóz do ogrodu, doniczek, rabat kwiatowych czy trawników.
Czego nie wolno umieszczać w kompostowniku
Do kompostownika z założenia możemy włożyć wszystkie resztki jedzenia pochodzenia roślinnego, które nie zostały poddane obróbce termicznej. Do kompostownika nie powinniśmy wkładać:
- resztek mięsa,
- odpadków pochodzenia zwierzęcego,
- części roślin zainfekowanych,
- warzyw po ugotowaniu w wywarze mięsnym,
- zadrukowanego papieru i kartonów np. opakowanie po mleku,
- skórki cytrusów, gdyż na swojej powierzchni mają dużą warstwę chemikaliów.
Dodatek tych produktów do kompostu może spowodować jego skażenie, które następnie zostanie przekazane do gleby. Resztki zainfekowanych roślin mogą spowodować, że czynniki chorobotwórcze oraz zarodniki grzybów znajdą się w glebie i zainfekują nowo posadzone rośliny.
Dodaj ocenę
Tagi
Gospodarka cyrkularna
Powiązane artykuły
Dlaczego gospodarka cyrkularna to szansa na zmniejszenie...
19 grudnia 2022
Co razem możemy zrobić dla dobra naszej...
9 lutego 2023
Dzięki BoxofHope.pl możesz uczynić wiele dobrego dla...
18 grudnia 2022
0 KOMENTARZY