Logo BoxOfHope
EU Logo
Poradnik dla początkujących o ruchu zero waste

Poradnik dla początkujących o ruchu zero waste

Photo

Krzysztof Domański

Opublikowano 17 grudnia 2022

Poradnik dla początkujących o ruchu zero waste

Jeśli jesteś nowy w ruchu zero waste, może to być onieśmielające. Łatwo jest pomyśleć, że wszystkie te pomysły są niemożliwe do zrealizowania we własnym życiu. A jeśli nie jesteś gotowy na całkowite zero odpadów, nie martw się - zacznij od małych kroków w kierunku zmniejszenia ilości odpadów! Oto kilka wskazówek, jak rozpocząć podróż w świat ograniczonej konsumpcji:

Co to jest zero waste?

W skrócie, zero waste to filozofia, która ma na celu zmniejszenie ilości odpadów, które tworzymy. Zero waste nie oznacza, że przestaniesz używać jednorazowych rzeczy - to byłoby niemożliwe. Zamiast tego, chodzi o redukcję i ponowne wykorzystanie w jak największym stopniu oraz kupowanie rzeczy z minimalnym opakowaniem.

Nie chodzi też tylko o recykling. Recykling nie zawsze jest opcją dla wielu ludzi (a czasami nawet jest możliwy), ale są inne rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc zmniejszyć ilość odpadów w swoim życiu: kupuj mniej rzeczy, kupuj rzeczy lepszej jakości, które będą trwać dłużej, naprawiaj zepsute rzeczy zamiast wymieniać je od razu; to tylko kilka przykładów!

Dlaczego zero waste ma znaczenie?

Ruch zero waste jest zbudowany na idei, że zmniejszenie ilości odpadów, które produkujemy w naszym codziennym życiu, będzie miało pozytywny wpływ na naszą planetę. Zmniejszając swój ślad środowiskowy, możesz pomóc planecie i wszystkim jej mieszkańcom.

Praktykujący zero waste dążą do zmniejszenia swojego ogólnego wpływu na środowisko poprzez:

Zmniejszenie swojego śladu węglowego - ilości dwutlenku węgla emitowanego przez daną działalność lub organizację.

Zmniejszenie śladu wodnego - całkowitej ilości słodkiej wody wykorzystywanej przez daną działalność lub organizację

Jak mogę zacząć stosować zero waste we własnym życiu?

Zacznij pomału. Nie musisz przebudowywać całego swojego życia, aby dołączyć do ruchu zero waste. Wystarczy zacząć od niektórych rzeczy, których używasz codziennie, takich jak butelki na wodę i plastikowe torby.

Zrób środki czystości w domu zamiast kupować je w sklepie - to proste!

Kupuj artykuły spożywcze luzem (jeśli to możliwe), abyś mógł używać tych samych toreb w kółko!

Recykluj wszystko, co możliwe: puszki, produkty papierowe, takie jak pudełka po płatkach śniadaniowych lub kartonowe pudełka kupione z dostaw Amazon Prime, które też możesz wykorzystać do odesłania zbędnych produktów w naszym serwisie. Pomaga to zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska poprzez utrzymywanie rzeczy z dala od składowisk - i oszczędza miejsce.

Dlaczego warto się przejmować?

W skrócie, ruch "zero odpadów" polega na zmniejszeniu ilości odpadów, które trafiają na składowiska i do spalenia. Recykling i kompostowanie są również ważnymi elementami tego celu.

Aby zobaczyć, jak to może działać dla Ciebie, spójrzmy na kilka liczb:

Amerykanie produkują 250 milionów ton śmieci każdego roku. Z tej sumy, 76% kończy się na wysypiskach (reszta jest poddawana recyklingowi lub kompostowana).

Przeciętny Amerykanin produkuje 2 kg dziennie śmieci - ponad dwukrotnie więcej niż ludzie w wielu innych krajach rozwiniętych produkują średnio!

Naucz się postępować zgodnie z 5 R - zero waste

Pierwszym krokiem w ruchu zero waste jest przestrzeganie 5 R: reduce, reuse, recycle, rot and compost. Na początku może to być trudny proces, ponieważ wymaga dokładniejszego przemyślenia tego, co kupujesz i ile tego używasz.

Reduce odnosi się do zmniejszenia ilości odpadów, które produkujesz, kupując przedmioty luzem lub robiąc je samodzielnie, zamiast kupować je komercyjnie zapakowane w plastik lub papier. Możesz również zmniejszyć swoje zużycie wybierając produkty z mniejszą ilością materiałów opakowaniowych (np. szklane butelki zamiast plastikowych dzbanków).

Wykorzystuj przedmioty ponownie, gdy tylko jest to możliwe, zamiast wyrzucać je po jednym użyciu lub nawet poddawać je recyklingowi (tym samym dodając dodatkowe kroki pomiędzy nimi). Zastanów się, czy istnieją inne sposoby wykorzystania przedmiotu przed jego wyrzuceniem - może jako projekt artystyczny? A może zupełnie coś innego?

Recykling tego, co nie może być zmniejszone lub ponownie wykorzystane poprzez programy kompostowania dostępne w większości miast (można również kompostować w domu, jeśli społeczność nie zapewnia tej usługi). Kompostowanie resztek jedzenia pozwala na dostarczenie składników odżywczych, takich jak azot, z powrotem do gleby, jednocześnie zmniejszając przestrzeń na wysypiskach, zużytą przez rozkładające się śmieci!

Ograniczaj to, co kupujesz, stawiając na jakość, a nie ilość

Oprócz ograniczenia tego, co wnosisz do swojego domu, ważne jest, aby upewnić się, że masz plan, jak wykorzystać przedmioty, które kupujesz. Może być kuszące kupowanie rzeczy w dużych ilościach ze względu na związane z tym oszczędności i wygodę, ale jeśli nie masz jasnego pomysłu, do czego dokładnie te rzeczy mają być wykorzystane, to prawdopodobnie skończą zmarnowane w ciągu kilku tygodni lub miesięcy.

Co powinniśmy kupować w dużych ilościach? Odpowiedź brzmi: wszystko, czego używamy regularnie i czego nie możemy łatwo powielić (np. produkty do higieny osobistej). To właśnie te przedmioty decydują o tym, czy nasze wysiłki w kierunku zero odpadów zakończą się sukcesem, czy też nie - dlatego należy je dokładnie rozważyć przed zakupem.

Na przykład: tubki pasty do zębów! Większość ludzi nie robi w domu własnej pasty do zębów; zamiast kupować coś przygotowanego przez kogoś innego (co prawdopodobnie będzie zapakowane w plastik), kupowanie własnych składników i mieszanie ich razem ma sens zarówno z punktu widzenia środowiska, jak i ekonomii.

Używaj ponownie rzeczy, kiedy tylko jest to możliwe

Przedmioty wielokrotnego użytku są najlepszym sposobem na zmniejszenie ilości odpadów, więc miej oko na nie. Kiedy znajdziesz coś, co może być ponownie wykorzystane, używaj tego w kółko, aż się zużyje lub zepsuje.

Możesz pomyśleć o przedmiotach wielokrotnego użytku jak o małych prezentach dla natury. Jeżeli przedmiot wielokrotnego użytku jest wykonany z trwałych materiałów i został dobrze zaprojektowany, to jest szansa, że będzie służył przez lata, a nawet dekady, jeżeli będzie się o niego odpowiednio dbać.

Poddaj recyklingowi to, czego nie możesz odnowić, zredukować lub ponownie wykorzystać

Recykluj to, czego nie możesz odnowić, zredukować lub ponownie wykorzystać.

Oddawaj do recyklingu papier, plastik, szkło, metal i odpady spożywcze.

Recykling baterii i sprzętu elektronicznego.

Recykling niebezpiecznych odpadów domowych (chyba, że są radioaktywne).

Recykling jest prawie zawsze lepszy niż wyrzucanie rzeczy

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania, gdy rozważasz recykling, jest to, że prawie zawsze jest to lepsze niż wyrzucanie rzeczy. Jednak recykling nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.

Poddawaj recyklingowi to, co możesz, ale nie zapominaj też o redukcji i ponownym wykorzystaniu. Jeśli masz możliwość kompostowania resztek jedzenia, zrób to! Jeśli nie, sprawdź, co Twoje miasto czy też gmina oferuje w zakresie odbioru kompostu (jeśli oferuje).

Używaj ponownie, kiedy to możliwe

Jest to prawdopodobnie najbardziej oczywisty sposób na zmniejszenie ilości odpadów, a jednak tak wielu ludzi wciąż nie robi tego. Zamiast kupować plastikowe torby w sklepie spożywczym, przynieś własną torbę wielokrotnego użytku lub pudełko (lub jeszcze lepiej: napełnij szklany słoik). Zamiast jednorazowych talerzy i kubków używaj prawdziwych, które możesz później umyć. Kiedy skończysz używać plastikowej butelki lub pojemnika, nie wyrzucaj ich - wymyj je i napełnij ponownie!

Zero odpadów pomaga nam ograniczyć i przemyśleć nasze nawyki konsumpcyjne

Zero waste to styl życia, który zachęca nas do ograniczenia i przemyślenia naszych nawyków konsumpcyjnych. Łatwo dostrzec jego atrakcyjność: eliminując lub przynajmniej ograniczając ilość odpadów, pomagamy chronić środowisko i oszczędzamy pieniądze (więcej na ten temat później). Robimy również postępy w kierunku zdrowszego stylu życia poprzez zmniejszenie narażenia na toksyny takie jak BPA zawarte w plastikowych butelkach i opakowaniach żywności.

Ruch ten zyskuje popularność wśród millenialsów, którzy chcą alternatywy dla tradycyjnego stylu życia, który wymaga więcej rzeczy niż mają na to czasu. Niektórzy twierdzą nawet, że może to być korzystne dla zdrowia publicznego ze względu na zmniejszenie narażenia na toksyczne substancje chemiczne znajdujące się w plastikach i innych produktach.

Podsumowanie

W skrócie, ruch "zero odpadów" polega na zmniejszeniu naszego negatywnego wpływu na planetę i nasze społeczności.

Ale istnieją również praktyczne korzyści z przyjęcia praktyk "zero odpadów". Na przykład, zaoszczędzisz pieniądze kupując mniej rzeczy i ponownie wykorzystując to, co już masz, zamiast ciągle kupować nowe przedmioty. Ponadto, nauka robienia rzeczy od podstaw może być zabawna! A jeśli jesteś zainteresowany bardziej zrównoważonym życiem z powodów środowiskowych lub dlatego, że masz obawy dotyczące globalnego ocieplenia lub innych kwestii środowiskowych (lub obu), to prawdopodobnie przyjęcie stylu życia zero odpadów pomoże przyczynić się do osiągnięcia tych celów. Niezależnie od tego, czy Twoja motywacja jest osobista, czy polityczna - lub obie! - mamy nadzieję, że ten artykuł pozwolił Ci zrozumieć, dlaczego ekologiczny styl życia może być nie tylko dobry dla Ziemi... ale także dla Twojego zdrowia.

Dodaj ocenę

Tagi

Gospodarka cyrkularna

drugie życie

recykling

ekologia

Powiązane artykuły

Gospodarka cyrkularna - na czym polega?

Gospodarka cyrkularna - na czym polega?

7 grudnia 2022

Jak nadać drugie życie nieużywanym produktom?

Jak nadać drugie życie nieużywanym produktom?

10 grudnia 2022

Jak zapobiegać zmianom klimatu?

Jak zapobiegać zmianom klimatu?

15 grudnia 2022

0 KOMENTARZY