Logo BoxOfHope
EU Logo
Pokonajmy problem głodu redukując ilość marnowanej żywności.

Pokonajmy problem głodu redukując ilość marnowanej żywności.

Photo

Krzysztof Domański

Opublikowano 29 grudnia 2022

Żywność na świecie jest bardzo zróżnicowana pod względem dostępności, jakości, ilości i sposobów produkcji. Poniżej przedstawiam kilka faktów na temat sytuacji żywnościowej na świecie:

 1. Głód i niedożywienie - według raportów Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), w 2021 roku około 811 milionów ludzi na świecie cierpi na głód, a ponad 2 miliardy ludzi ma niewystarczającą ilość pożywienia, co prowadzi do niedożywienia i innych problemów zdrowotnych.
 2. Nadwyżki żywności - mimo że istnieją kraje, w których występuje brak żywności, to jednocześnie w innych krajach istnieją nadwyżki, które czasem kończą jako marnowanie żywności. Według ONZ, około 1/3 żywności produkowanej na świecie jest marnowana lub tracona.
 3. Produkcja żywności - produkcja żywności na świecie odbywa się na wiele sposobów, w tym przez uprawę roślin, hodowlę zwierząt i rybołówstwo. Największymi producentami żywności na świecie są Chiny, Indie, Stany Zjednoczone i Brazylia.
 4. Skutki dla środowiska - produkcja żywności może mieć szkodliwy wpływ na środowisko naturalne, np. poprzez nadmierne zużycie wody, zanieczyszczenie powietrza i gleby, degradację terenów, itp. Z drugiej strony, zrównoważona produkcja żywności może przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego i zwiększenia odporności na zmiany klimatu.
 5. Zrównoważony rozwój - istnieją inicjatywy na całym świecie, które mają na celu promowanie zrównoważonej produkcji żywności i zapewnienie dostępu do zdrowej żywności dla wszystkich ludzi. Takie inicjatywy obejmują np. rozwój rolnictwa ekologicznego, walkę z marnowaniem żywności, wspieranie lokalnych producentów i upowszechnianie edukacji o żywności.


Podsumowując, żywność na świecie jest ważnym i złożonym zagadnieniem, które wymaga zrównoważonego podejścia i współpracy międzynarodowej w celu poprawy sytuacji żywnościowej dla wszystkich ludzi.


Oto kilka sposobów, jak zmniejszyć marnowanie żywności:

 1. Planuj posiłki i zakupy - planowanie posiłków i zakupów może pomóc w uniknięciu kupowania nadmiaru jedzenia. Warto zrobić listę zakupów, przed wyjściem do sklepu i trzymać się jej, aby nie kupować rzeczy, których nie potrzebujemy.
 2. Wykorzystaj resztki - zamiast wyrzucania resztek jedzenia, można je wykorzystać do przygotowania kolejnych posiłków. Przykładowo, można użyć pozostałości mięsa, warzyw i ryżu do przygotowania sałatek, sosów, zup i innych dań.
 3. Przechowuj żywność poprawnie - nieprawidłowe przechowywanie żywności może skrócić jej czas przydatności do spożycia i prowadzić do jej marnowania. Warto trzymać produkty w odpowiedniej temperaturze i wilgotności, a także segregować owoce i warzywa, aby uniknąć ich szybkiego psucia się.
 4. Zmniejszaj porcje - często jedzenie, które zostaje na talerzu, kończy się w koszu na śmieci. Dlatego warto zwrócić uwagę na wielkość porcji i podawać sobie tylko tyle, ile faktycznie potrzebujemy. Można także spróbować dzielić posiłki na mniejsze części, aby uniknąć jedzenia w nadmiarze.
 5. Wspieraj inicjatywy przeciwdziałające marnowaniu żywności - istnieją organizacje i inicjatywy, które zajmują się zbieraniem żywności z punktów handlowych, restauracji i innych źródeł, które inaczej trafiłby do kosza na śmieci. Można wspierać takie organizacje poprzez dobrowolne oddawanie żywności, której nie wykorzystujemy.
 6. Użyj zamrażarki - jeśli wiemy, że nie zdążymy zjeść produktu przed końcem jego terminu przydatności do spożycia, warto zamrozić go i wykorzystać w przyszłości. Zamrażarka to doskonałe narzędzie do przechowywania produktów, które mają krótki czas przydatności do spożycia.


Pamiętajmy, że każda mała zmiana w naszych nawykach żywieniowych może przyczynić się do zmniejszenia marnowania żywności i ochrony środowiska naturalnego.


Wykorzystanie resztek z produktów spożywczych to doskonały sposób na zmniejszenie ilości odpadów i ochronę środowiska. Oto kilka sposobów, jak ekologicznie wykorzystać resztki z produktów spożywczych:

 1. Wykorzystaj warzywa i owoce do przygotowania soków i smoothie - Zamiast wyrzucania warzyw i owoców, które zaczynają się psuć, można je wykorzystać do przygotowania pysznych soków i smoothie. Warto połączyć różne składniki, aby uzyskać ciekawe smaki i aromaty.
 2. Przygotuj zupy i buliony - Warzywa, mięso i kości z kurczaka, wołowiny czy ryby można wykorzystać do przygotowania domowych bulionów i zup. W ten sposób można wykorzystać całe produkty spożywcze i zredukować ilość odpadów.
 3. Zrób zapasy - Jeśli masz w lodówce resztki warzyw, takie jak marchewki, pietruszka czy seler, możesz je pokroić w drobną kostkę i zamrozić. Można je później wykorzystać do przygotowania zup, sosów i innych potraw.
 4. Przygotuj sałatkę z resztek - Z pozostałości mięsa, warzyw i innych składników można przygotować smaczną sałatkę. Warto dodać do niej ulubione przyprawy i sosy, aby uzyskać ciekawy smak.
 5. Zrób pesto z resztek ziół - Jeśli masz w domu resztki ziół, takie jak bazylię, kolendrę czy natkę pietruszki, można je wykorzystać do przygotowania pysznego pesto. Wystarczy zmiksować zioła z orzechami, oliwą i przyprawami.
 6. Przygotuj domowe mleko migdałowe - Jeśli masz w domu resztki migdałów, można je wykorzystać do przygotowania domowego mleka migdałowego. Wystarczy zmiksować migdały z wodą i przecedzić przez gazę.


To tylko kilka przykładów, jak można ekologicznie wykorzystać resztki z produktów spożywczych. Ważne, aby zawsze szukać sposobów na zmniejszenie ilości odpadów i ochronę środowiska.
 

Dodaj ocenę

0 KOMENTARZY