Logo BoxOfHope
EU Logo
Jakie są największe wyzwania dla wprowadzenia gospodarki o obiegu zamkniętym i jak można je pokonać?

Jakie są największe wyzwania dla wprowadzenia gospodarki o obiegu zamkniętym i jak można je pokonać?

Photo

Krzysztof Domański

Opublikowano 14 stycznia 2023

W obliczu nadchodzącej katastrofy klimatycznej i coraz większego zanieczyszczenia środowiska, społeczeństwo staje przed wielkim wyzwaniem. Jak zapobiec tym niszczycielskim zmianom, które każdego dnia postępują na naszej planecie? Istnieje wiele pomysłów, jak można przysłużyć się do ratowania Ziemi. Jednym z nim jest rozwiązanie, które wprowadzić można już od dzisiaj w swoim własnym życiu. Jest nim gospodarka o obiegu zamkniętym. Na większą skalę, wiąże się to jednak z pewnymi wyzwaniami. Jak nim sprostać?

Gospodarka o obiegu zamkniętym- czym jest?

Celem gospodarki o obiegu zamkniętym jest to, aby wszelkie produkty, materiały i surowce (o ile to możliwe), były wykorzystywane najdłużej, jak się da. Gospodarka cyrkularna jest to więc koncepcja, mająca na celu pomoc środowisku i redukcję produkowanych przez ludzi odpadów. Model ten jest niezwykle ważny, ale także bardzo łatwy do  wprowadzenia w życie codzienne. 

Jak zacząć? 

Idealnym sposobem, aby rozpocząć swoją przygodę z gospodarką o obiegu zamkniętym jest skorzystanie z platformy Boxofhope.pl. Proponuje ona świetne rozwiązanie, jakim jest całkowicie darmowe oddawanie swoich przedmiotów po to, aby inni mogli zakupić je w niższej cenie i nadać im nowe życie. Jeżeli interesuje Cię pomaganie środowisku, to Boxofhope to miejsce dla Ciebie.

Jakie wyzwania wiążą się z wprowadzeniem gospodarki o obiegu zamkniętym?

Gospodarka o obiegu zamkniętym niesie ze sobą wiele wspaniałych zalet i jest modelem, który może sprostać aktualnym problemom. Czy ma jakieś wady?

Największą wadą, jaką może mieć gospodarka cyrkularna, to przekonanie do niej społeczeństwa. Ludzie wychowani w czasach konsumpcjonizmu nie są przyzwyczajeni do wykorzystywania rzeczy, które kiedyś już były używane. Wyzwaniem więc będzie podniesienie świadomości ludzi na temat tego, jak mocno ich życiowe wybory wpływają na los całej planety. Przestawienie się z myślenia, że każda nowa rzecz, jest lepsza od używanej, może zając trochę czasu.

Dużym wyzwaniem może być również walka z wielkimi korporacjami oraz fabrykami. Plastik wytwarzany jest na skalę masową, tak, jak wiele innych surowców, których okres rozkładu jest długi. Z dużą produkcją wiążą się również wielkie pieniądze, a rynek wtórny zdecydowanie nie przynosi producentom tylu korzyści. 

Jak sprostać wyzwaniom, które stawia przed nami wprowadzenie gospodarki o obiegu zamkniętym?

Jak sprostać tym wyzwaniom? Przede wszystkim, należy szerzyć wśród ludzi świadomość na tematy ekologii oraz globalnego ocieplenia. Szczególnie edukowane powinny być w tym temacie osoby młode, które dopiero rozwijają swój światopogląd, a ich zachowania będą miały duży wpływ na późniejsze losy naszej planety. Ważnym aspektem będzie również przedstawienie zalet, jakie niesie ze sobą gospodarka o obiegu zamkniętym. Nie tylko pozwala ona na proste dbanie o planetę, ale także umożliwia zaoszczędzenie pieniędzy, czy pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów, oddając je w ręce kogoś innego. Wiedza na przedstawione tutaj tematy będzie kluczowa, jeżeli chodzi o rozwiązywanie wszelkich wyzwań, jakie związane są z gospodarką cyrkularną. 

Pochylając się nad problemem wysokiej produkcji szkodliwych surowców, która łączy się również ściśle z produkcją toksyn, również nie można zapominać o edukacji. Jedynym sposobem na to, aby produkcja tych materiałów zmniejszyła się, jest mniejszy popyt na nie. Jeżeli coraz więcej konsumentów decydowałaby się na zakup potrzebnych im przedmiotów, produktów lub materiałów z drugiej ręki, wówczas automatycznie zmniejszyłaby się ich produkcja. Wszystko zależy więc od naszych indywidualnych, codziennych wyborów. Mogą one być zarówno korzystne lub neutralne, jak i niezwykle szkodliwe dla Ziemi. Stając przed wyborem, decydujmy się więc na właściwą opcję. Chcąc sprostać wszelkim wyzwaniom, przede wszystkim sami powinniśmy być przykładem poprawnych działań. Niech nasza postawa zachęca innych do naśladowania.

Dodaj ocenę

Tagi

Gospodarka cyrkularna

drugie życie

ekologia

Powiązane artykuły

Odkryj siłę i moc natury podczas robienia domowych porządków.

Odkryj siłę i moc natury podczas robienia domowych porządków.

30 grudnia 2022

Dzięki BoxofHope.pl możesz uczynić wiele dobrego dla innych i środowiska.

Dzięki BoxofHope.pl możesz uczynić wiele dobrego dla...

18 grudnia 2022

Gospodarka zamknięta jako naturalny cykl wydłużania życia produktów

Gospodarka zamknięta jako naturalny cykl wydłużania życia...

23 grudnia 2022

0 KOMENTARZY