Logo BoxOfHope
EU Logo
Jakie są najważniejsze zasady gospodarki o obiegu zamkniętym i jak je wdrożyć w praktyce?

Jakie są najważniejsze zasady gospodarki o obiegu zamkniętym i jak je wdrożyć w praktyce?

Photo

Krzysztof Domański

Opublikowano 2 lutego 2023

Gospodarka o obiegu zamkniętym jest modelem produkcji i konsumpcji, który polega na pożyczaniu, ponownym używaniu, dzieleniu się, odnawianiu recyklingu i naprawie produktów tak długo, jak istnieje taka możliwość. Dzięki temu znacznie wydłuża się ich cykl życia, co bezpośrednio wiąże się z ograniczeniem produkcji odpadów do minimum. Tego typu praktyki mają pozytywny wpływ na środowisko, ponieważ spowalniają proces generowania śmieci i mogą przyczynić się do zmniejszenia ilości wytwarzanych towarów, jaka przeważnie skutkuje znaczącą emisją spalin oraz gazów cieplarnianych do atmosfery.

Lepiej oddać niż wyrzucić

Obecnie powstaje coraz więcej platform internetowych, których główny lub chociaż poboczny cel to dbanie o planetę. Jedną z nich jest Boxofhope. Pozwala ona na oddanie swoich niepotrzebnych już rzeczy w komfortowy oraz łatwy sposób. Wystarczy się na niej zarejestrować, a następnie zamówić darmowy odbiór paczki. Do środka należy wrzucić nieprzydatne przedmioty, które jednak da się jeszcze wykorzystać. Zostaną one sprzedane, a połowa dochodów trafi na cele charytatywne, czyli do organizacji, jaką wybierze się w formularzu.

Jest to znacznie prostsze rozwiązanie niż samodzielne szukanie klientów i zajmuje zdecydowanie mniej czasu, o czym wie każdy, kto już próbował sprzedawać używane rzeczy. Nie wiąże się co prawda z przychodem, ale z pewnością stanowi lepszą alternatywę niż wyrzucanie przydatnych towarów do kontenera ze śmieciami. Takie działanie przyczynia się do tego, że gospodarka cyrkularna świetnie się rozwija, co ma bardzo pozytywny wpływ na stan środowiska. Klienci platformy otrzymują za to możliwość nabycia używanych przedmiotów, na jakie zwykle nie mogliby sobie pozwolić, aczkolwiek w znacznie przystępniejszych cenach. Ponadto mniejszy popyt na nowe towary sprawia, że zaczynają one tanieć, ze względu na zbyt dużą w stosunku do potrzeb rynku podaż.

Ekologia - realizacja na co dzień

Warto również pamiętać o tym, aby szanować przedmioty, które się posiada. Dzięki odpowiedniemu użytkowaniu z pewnością zachowają swoją funkcjonalność na dłużej. W tym celu powinno się ich używać zgodnie z przeznaczeniem oraz w rozsądny sposób.

Należy ponadto jak najdłużej unikać wyrzucania uszkodzonych rzeczy - najpierw trzeba spróbować przywrócić im pierwotne funkcje. Pomoc mogą zaoferować członkowie rodziny albo znajomi, znający się na drobnych naprawach. W Internecie również łatwo znaleźć rozmaite sztuczki, które pomogą ocalić na przykład uszkodzone meble. Takie działanie jest nie tylko przejawem dbania o planetę, ale również pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, które można wykorzystać na inne cele. Oszczędności z pewnością przydadzą się w niespodziewanych sytuacjach, gdzie konieczne będzie posiadanie dużej ilości gotówki, na przykład w przypadku nagłej choroby, wiążącej się z koniecznością kosztownego i długiego leczenia.

Pomaganie nie tylko sobie, ale i innym

Angażowanie się w akcje charytatywne to jedno z podstawowych działań, dzięki którym gospodarka o obiegu zamkniętym może sprawnie funkcjonować. Polega ono nie tylko na przekazywaniu pieniędzy na rachunki bankowe fundacji, ale obejmuje również:

  • dzielenie się przedmiotami codziennego użytku,
  • oddawanie nadwyżki jedzenia,
  • uczestniczenie w zbiórkach publicznych,
  • organizowanie loterii fantowych.

Dzięki tego typu aktywnościom nie tylko pomaga się biedniejszym, ale również dba o środowisko. Ponadto zdobywa się satysfakcję ze swoich prospołecznych działań. Jak więc łatwo zauważyć, działalność charytatywna posiada sporo zalet, a da się ją wykonywać w tylu formach, że każdy znajdzie taką najprzystępniejszą dla siebie.

Przestrzeganie zasad gospodarki cyrkularnej pozwala zawalczyć z nierównościami społecznymi, pomóc potrzebującym oraz zmniejszyć swoją zależność od surowców. Recykling i wymiana dóbr przyczynia się do zminimalizowania ryzyka związanego z dostawami produktów, przejawiającego się w zmienności cen, zależności od importu oraz problemach z dostępnością, niekiedy wywoływanymi sztucznie, aby zwiększyć popyt na dany towar.

Dodaj ocenę

Tagi

Gospodarka cyrkularna

praktyka

poradnik

Powiązane artykuły

Czym się kierować podczas zakupów, by nosić się naturalnie i ze stylem eko.

Czym się kierować podczas zakupów, by nosić...

31 grudnia 2022

Codzienne decyzje i ich olbrzymi wpływ na naszą przyszłość.

Codzienne decyzje i ich olbrzymi wpływ na naszą przyszłość.

25 grudnia 2022

Ekologiczne wychowanie dzieci: Porady dla rodziców, jak wychowywać zrównoważone dzieci

Ekologiczne wychowanie dzieci: Porady dla rodziców, jak...

11 stycznia 2023

0 KOMENTARZY