Logo BoxOfHope
EU Logo
Jakie alternatywy dla plastiku warto znać i stosować w codziennym życiu

Jakie alternatywy dla plastiku warto znać i stosować w codziennym życiu

Photo

Krzysztof Domański

Opublikowano 27 lutego 2023

Zbyt duża ilość plastiku to zmora dzisiejszych czasów. Co więcej można go znaleźć dosłownie wszędzie, czy to w momencie kiedy robimy zakupy i dostajemy jednorazową plastikową torbę, albo gdy do drinka, bądź lemoniady dostajemy plastikową słomkę. Kiedy wychodzimy na spacer, po drodze możemy zobaczyć ogrom śmieci pozostawionych na ziemi. Na szczęście ludzie coraz bardziej zdają sobie sprawę ze szkodliwości plastiku. Starają się brać na zakupy materiałowe torby, których można używać wiele razy. Owoce i warzywa pakuje również w specjalne wielorazowe woreczki, a w różnych restauracjach coraz częściej używa się papierowych słomek. Plastik może rozkładać się od 100 aż do 1000 lat, w zależności od jego rodzaju. Dodatkowo mnóstwo tworzyw sztucznych trafia do mórz i oceanów, a następnie zostają one zjedzone przez zwierzęta morskie, a przykładowo żółwie często zaplątują się w plastikowe torby. Dlatego tak ważne jest, żeby w codziennym życiu ograniczać zużycie plastiku. Co więcej, mnóstwo mikroplastiku, który został wcześniej zjedzony przez ryby może trafiać do naszego organizmu. Ograniczenie zużycia plastiku nie jest to wcale tak trudne jak się wydaje, a nawet tak niewielkie zmiany dają naprawdę dużo. 

Czym zastąpić plastik w codziennym życiu?

Metal. Powstaje coraz więcej metalowych alternatyw, przykładowo dla słomek. Możesz ich używać wiele razy, wystarczy tylko je umyć po użyciu. Do restauracji również możesz wziąć taką metalową słomkę, ale co najważniejsze będziesz ją mieć na co dzień pod ręką. Zapraszasz gości? Możesz zrobić im drinki z metalową słomką, zamiast kupować w sklepie 100 sztuk plastikowych jednorazowych słomek.

Papier, drewno, bambus. W obecnych czasach częściej w sklepach można dostać papierową torbę, a niektóre już totalnie zrezygnowały z plastikowych reklamówek co naprawdę cieszy. W wielu miejscach można się spotkać z papierowymi zamiennikami plastiku. Ciężko, żeby niektóre rzeczy były papierowe, ale nie ma powodu do zmartwień. Zamiast plastikowej deski do krojenia można kupić drewnianą albo bambusową. Warto mieć świadomość, że istnieje wiele zamienników tworzyw sztucznych i świadomie kupować różnego rodzaju akcesoria do domu. 

Szkło. Łatwo poddać je recyklingowi, a do tego jest świetne do przechowywania żywności. Obecnie coraz łatwiej kupić pudełka śniadaniowe, które są stworzone ze szkła. Nie musisz kupować nowych rzeczy, wystarczy, że do przechowywania żywności użyjesz słoików, które zostały po innych produktach. Zostało ci trochę sałatki? Po prostu wrzuć ją do słoika, zamiast plastikowego pudełka.

Otręby pszenne. Wytwarza się z nich biodegradowalne talerze i sztućce, które rozkładają się w bardzo krótkim czasie. Można je również zjeść! Jest to świetna alternatywa za plastikowe sztućce i talerze, których często używało się podczas różnych wydarzeń w plenerze. Teraz już zrobienie grilla dla znajomych nie musi wiązać się z wyprodukowaniem tony plastiku.

Plastik konopny. Jest to biodegradowalny surowiec, uzyskiwany z konopi. Ulega szybkiemu rozkładowi oraz jest wytrzymały. Tworzone są z niego różne przedmioty codziennego użytku, części instrumentów, a nawet części samochodowe! Nie jest jeszcze stosowany na szeroką skalę, ale możliwe, że w niedalekiej przyszłości się to zmieni.

Ponownie wykorzystuj

Wiele rzeczy możesz wykorzystać więcej niż jeden raz. Przynosisz ze sklepu papierową torbę na zakupy? Przy kolejnych zakupach weź ją ze sobą ponownie. Już samo korzystanie z wymienionych wyżej materiałów sprawi, że rzeczy będzie można wykorzystywać wielokrotnie. Dzisiejszy świat nastawiony jest na konsumpcjonizm, a tak naprawdę nie potrzebujemy kupować ciągle nowych rzeczy. Korzystając z naszej platformy BoxOfHope.pl możesz ograniczyć produkcję plastiku. W branży e-commerce każdego dnia generuje olbrzymie ilości opakowań, które po dostarczeniu paczki trafiają do kosza na śmieci. Przez współpracę ze sklepami internetowymi zachęcamy ich klientów do ponownego wykorzystania opakowań nadawczych i wysłania w nich już im niepotrzebnych rzeczy, tak by można było im nadać drugie życie. Ogranicza to nadmierne używanie plastiku, tym samym zmniejsza ilość odpadów. Jak widać ograniczenie plastiku wcale nie jest tak ciężkie jak się wydaje.

Dodaj ocenę

Tagi

recykling

poradnik

ekologia

Powiązane artykuły

Poradnik - redukcja użycia plastiku: Jak pozbyć się jednorazowych plastików w codziennym życiu

Poradnik - redukcja użycia plastiku: Jak pozbyć...

21 grudnia 2022

Dlaczego recykling to tylko część rozwiązania? Jaką alternatywę proponuje nasza platforma BoxOfHope.pl

Dlaczego recykling to tylko część rozwiązania? Jaką...

4 lutego 2023

Klika prostych zasady recyklingu, które podnoszą jego efektywność

Klika prostych zasady recyklingu, które podnoszą jego efektywność

22 grudnia 2022

0 KOMENTARZY