Logo BoxOfHope
EU Logo
Jak wykorzystać energię słoneczną w domu i obniżyć rachunki za energię?

Jak wykorzystać energię słoneczną w domu i obniżyć rachunki za energię?

Photo

Krzysztof Domański

Opublikowano 19 kwietnia 2023

Dzisiaj do wytwarzania energii elektrycznej stosuje się wiele odmiennych technologii. W naszym kraju, niestety, cały czas są to głównie elektrownie węglowe - mają one największy udział w rynku. Energia pobierana przez nas z sieci jest więc nie tylko coraz bardziej kosztowna, ale też pozostawia po sobie poważny ślad węglowy. Nasza platforma Boxofhope.pl swoim działaniem wspiera dążenie do budowy gospodarki o obiegu zamkniętym, dzięki czemu pozytywnie wpływa na środowisko. Z naszej platformy można korzystać, używając urządzeń zasilanych zieloną energią. Wpływ odnawialnych źródeł energii na klimat i nasze portfele jest nie do przecenienia. Sięgnięcie po innowacyjne metody wykorzystania odnawialnego źródła, jakim jest energia Słoneczna, wcale nie jest drogie, a różne programy rządowe, unijne i samorządowe sprawią, że rentowność takiej inwestycji znacznie wzrośnie.

Dlaczego warto zainwestować w panele słoneczne?

W naszym interesie jest nie tylko korzystanie z energii elektrycznej, ale też robienie tego w sposób odpowiedzialny. Samodzielna produkcja energii elektrycznej będzie miała ogromny wpływ na stan naszego domowego budżetu. Znaczą część rachunków stanowi koszt pozyskania z sieci energii elektrycznej. Podczas jej samodzielnej produkcji - służą do tego panele fotowoltaiczne - możemy sprzedawać prąd dostawcy lub przechowywać go w magazynach energii. W pierwszym przypadku uzyskane w ten sposób pieniądze pokryją koszty związane z zakupem energii w okresie, gdy nasza instalacja fotowoltaiczna będzie pracowała z mniejszą wydajnością. Wpływ fotowoltaiki na nasze portfele trzeba określić w rocznym okresie rozliczeniowym. W miesiącach letnich, gdy dociera do nas więcej promieni słonecznych, instalacja dostarcza 2/3 całej swojej rocznej produkcji. Wynika to z uwarunkowań panujących na naszej szerokości geograficznej. Możemy upewnić się, czy inwestycja w instalację fotowoltaiczną szybko się spłaci, przeprowadzając właściwy audyt - jego efekty pozwolą nam oszacować czas potrzebny na zwrot pieniędzy.

Ekologiczne technologie są coraz bliżej nas

Aspekty ekonomiczne są niezwykle ważne dla każdego inwestora, ale jako ludzie nie możemy zapominać o wpływie na środowisko. Podczas produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii nie wytwarzamy śladu węglowego, gdyż nie ma potrzeby spalania żadnych paliw kopalnych. Pozyskana w ten sposób energia jest całkowicie wolna od zanieczyszczeń, a panele fotowoltaiczne najnowszej generacji mogą służyć nam przez nawet cztery dekady, podczas gdy ich koszt spłaci się już po kilku latach. Mniejsza ilość dwutlenku węgla w naszej atmosferze przekłada się na spowolnienie efektu cieplarnianego oraz mniejszą ilość chorób układu oddechowego. Wyprodukowany samodzielnie prąd z energii słonecznej możemy wykorzystać do zasilania ekologicznych źródeł ogrzewania, takich jak pompy ciepła. Te dwie instalacje często idą ze sobą w parze, sprawiając, że dom poddany odpowiedniej modernizacji termicznej staje się praktycznie zeroemisyjny. Z roku na rok koszty zakupu i instalacji paneli słonecznych maleją, gdyż dostęp do tej technologii znacznie się zwiększa.

Energia słoneczna uwalnia nas od śladu węglowego

Często zwracamy uwagę na aspekt ekonomiczny montażu paneli słonecznych. Odbija się on na naszym życiu w sposób bardzo pozytywny. Dzisiaj także urzędy i firmy chętnie sięgają po panele słoneczne, dzięki czemu zapotrzebowanie na energię z elektrowni węglowych maleje. Redukcja emisji szkodliwych substancji do atmosfery odbija się pozytywnie na każdym z nas. Prąd wytwarzany przez ogniwa krzemowe w panelach fotowoltaicznych jest jedną z najlepszych alternatyw dla paliw kopalnych, a każdy dom, który posiada takową instalację, dokłada swoją cegiełkę do poprawy jakości powietrza. Mamy tylko jedną planetę i dbanie o nią jest naszym obowiązkiem. Musimy więc podchodzić odpowiedzialnie do działań, które będziemy wykonywali, a także wybierać te inwestycje, których wpływ na środowisko naturalne będzie wyłącznie pozytywny. Połączenie ze sobą różnych ekologicznych technologii jest przyszłością i musimy zmierzać w tym kierunku.

Dodaj ocenę

Tagi

poradnik

plusy

trendy

Powiązane artykuły

Obniżając zużycie energii płacisz mniej i redukujesz ślad węglowy.

Obniżając zużycie energii płacisz mniej i redukujesz ślad węglowy.

4 stycznia 2023

Energia ekologiczna: Zrozumienie źródeł energii odnawialnej i ich zalet

Energia ekologiczna: Zrozumienie źródeł energii odnawialnej i...

9 stycznia 2023

Generując mniej odpadów przedłużamy nasze życie na planecie Ziemia.

Generując mniej odpadów przedłużamy nasze życie na...

2 stycznia 2023

0 KOMENTARZY