Jak naprawiać rzeczy w domu i chronić środowisko, jednocześnie oszczędzając pieniądze?
Krzysztof Domański
Opublikowano 14 lutego 2023
Złośliwość rzeczy martwych polega na tym, że psują się one w najmniej oczekiwanym momencie, a już w szczególności wtedy, gdy musimy pilnie z nich skorzystać. W takich warunkach czekanie na specjalistę może okazać się prawdziwą udręką, której jednak możemy uniknąć, naprawiając samodzielnie wszelkie usterki. Choć część z nich wydaje się złożona i wymagająca dużych nakładów pracy, zdecydowaną większość jesteśmy w stanie podreperować narzędziami dostępnymi pod ręką w całkiem krótkim czasie.
Jakie rzeczy w domu możemy naprawić samodzielnie?
Jeśli nie mamy cierpliwości lub pieniędzy, wezwanie fachowca może okazać się nietrafioną opcją, dlatego warto zastanowić się, jak samemu naprawiać rzeczy w domu. Zadanie to może wydawać się niełatwe, lecz pomocny w tym zakresie okaże się podstawowy sprzęt, czyli młotek, śrubokręt i wiertarka. Najlepiej podejść do sprawy kreatywnie, bo często okazuje się, że w parze z naprawą idzie również odświeżenie designu mebli czy ścian. Można więc przy okazji połączyć przyjemne z pożytecznym i nadać mieszkaniu nowy wygląd. Do tego przydadzą się z kolei igły i nici oraz pędzle i farba.
Wśród rzeczy, które możemy naprawić sami, wymienić należy:
- wszelkiego rodzaju ubrania i bieliznę
- drobne uszczelki i ubytki w meblach bądź ścianach
- problemy z odprowadzaniem płynów przez sprzęty takie jak pralka czy zmywarka
- obicia mebli i inne elementy dekoracyjne.
Jak dokonywać napraw i jednocześnie chronić środowisko?
Samodzielne dokonywanie napraw niesie za sobą wiele korzyści, ponieważ kosztuje nas dużo mniej niż zatrudnienie fachowca, a przy tym może dostarczyć ogromu zabawy i satysfakcji, o ile podejdziemy do sprawy kreatywnie. A jak ma się do tego ochrona środowiska? Kiedy reperujemy coś przy użyciu podstawowych narzędzi, korzystając z już z posiadanych materiałów, marnujemy mniej zasobów i nie dajemy się zmarnować tym, które już mamy. Okazuje się, że tania naprawa sprzętów domowych może być także ekologiczna. Przykładowo, złamane meble da się łatwo przekształcić w coś innego. Proste oparcia krzeseł mogą stać się w ten sposób ekstrawaganckimi półkami, a zwykłe drewniane palety posłużą nam za kwietnik lub stelaż łóżka. Stare, znoszone ciuchy jesteśmy w stanie przerobić na eleganckie, kolorowe poszewki, które podkręcą wygląd naszego lokum. Okazuje się więc, że potrafimy dokonać szeregu wielkich zmian w naszej osobistej przestrzeni, minimalizując wydatki i produkcję odpadów.
Dodatkowo, zamiast kupować gotowe produkty chemiczne, możemy wykorzystać zawartość naszych szafek kuchennych. Ich właściwości pomogą w szczególności podczas udrożniania wszelkich zapchanych rur czy zlewów. Wówczas sprawdzi się metoda, wedle której należy zastosować zmieszane w równych proporcjach: ocet, sól oraz sodę oczyszczoną. Czasem wystarczy samo zalanie wnętrza wrzącą wodą, która rozpuszcza tłuszcze. Jeśli poza tym wszystkim dalej zastanawiamy się, jak chronić środowisko we własnym domu, możemy przyjrzeć się działalności takich platform, jak Boxofhope.pl. Pozwalają one oddawać zbędne, wartościowe rzeczy, które następnie zostaną sprzedane po atrakcyjnej cenie kolejnym osobom. Dzięki temu przedmioty, które nie są już potrzebne, będą mogły ucieszyć kolejnego właściciela, a ich żywot zostanie wydłużony. Rozwiązanie to daje szansę na zużywanie różnorodnych obiektów w sposób bardziej zrównoważony. Niekwestionowaną zaletą platformy jest to, iż połowa środków zarobionych na sprzedaży trafia na cele charytatywne, zbieżne z preferencjami dawcy. Za sprawą naszej platformy Boxofhope.pl można nie tylko pozbyć się rzeczy zajmujących biernie miejsce w naszych mieszkaniach i zbierających kurz, ale też wspomóc szczytną inicjatywę.
Dokonywanie napraw w domu z myślą o ochronie środowiska
Jeżeli przyświeca nam chęć dokonania napraw niewielkim kosztem, a przy tym zastanawiamy się, jak chronić środowisko w domu, powinniśmy pamiętać, że większość reparacyjnych czynności jest stosunkowo prosta do wykonania.
Była już mowa o zatkanych zlewach, a teraz czas przejść do ubrań. Większość z nich wymaga dodatkowego szycia, niekoniecznie z użyciem maszyny. Zwykle wystarczy niewielka igła i zestaw kolorowych nici. Nie tylko jesteśmy w stanie dzięki nim zniwelować dziury i rozdarcia, ale też możemy nadać ciuchom wyjątkowy charakter, wyszywając na nich ulubione wzory, zdobiąc je naklejkami do odzieży czy koronką. Możemy też pójść w drugą stronę i co nieco uciąć, a pozostałe okrawki wykorzystać jako szmaty do czyszczenia podłogi czy materiał na poszewki. Podobnie rzecz się ma z materiałowymi dekoracjami, takimi jak zasłony czy obicia mebli.
Jeżeli chodzi zaś o przedmioty z drewna, widoczne ubytki można zamalować lakierem lub specjalną farbą, zaś wypukłości warto usunąć najpierw papierem ściernym. Niedomykające się szuflady naprawimy, wymieniając prowadnice, zaś problem z drzwiami szafek rozwiążemy poprzez dokręcenie zawiasów.
Dodaj ocenę
Tagi
recykling
ekologia
drugie życie
Powiązane artykuły
Czym jest gospodarka o obiegu zamkniętym i...
16 stycznia 2023
Krok po kroku: Jak skutecznie segregować odpady...
13 stycznia 2023
Oszczędzanie energii w domu: Proste sposoby na...
12 stycznia 2023
0 KOMENTARZY