Logo BoxOfHope
EU Logo
Jak nadać drugie życie nieużywanym produktom?

Jak nadać drugie życie nieużywanym produktom?

Photo

Krzysztof Domański

Opublikowano 10 grudnia 2022

Żyjemy w czasach, w których ludzie z jednej strony są pochłonięci manią kupowania, a z drugiej – zaczynają coraz bardziej interesować się zagadnieniami związanymi z ekologią. Szczególnie wyprzedaże skłaniają wiele osób do kupowania produktów, które następnie zalegają nieużywane w domach i mieszkaniach. Już na etapie podejmowania decyzji o zakupie należy zastanowić się, czy konkretne przedmioty będą faktycznie używane. Stare rzeczy również można wykorzystać ponownie zamiast wyrzucać. Na tym polega między innymi trend zwany upcyclingiem.

Mania kupowania

W obecnych czasach znaczna część potrzeb zakupowych jest kreowana przez firmy, którym zależy na sprzedaży produkowanych przez siebie dóbr. Sklepy oferują wiele podobnych produktów różnych marek, które przyciągają konsumentów. Wielu z nich kupuje więc przedmioty w nadmiarze. Dotyczy to przede wszystkim ubrań, dodatków, sprzętu elektronicznego, narzędzi, akcesoriów kuchennych i wielu innych. Często wraz z zakupem nowej rzeczy zapada decyzja o wyrzuceniu poprzedniej. Niewiele osób zastanawia się jednak, co dzieje się z wyrzuconymi przedmiotami. W dużej mierze zalegają one na wysypiskach lub zalewają kraje trzeciego świata. Właśnie dlatego przed pozbyciem się danej rzeczy warto zastanowić się nad sposobami jej ponownego wykorzystania.

Recykling i upcycling

Recykling można nazwać inaczej downcyclingiem. Odpady przetwarzane są na ogół na produkty gorszej jakości i o mniejszej wartości, np. papier toaletowy z książek i czasopism, worki na śmieci z reklamówek i woreczków foliowych lub czyściwo przemysłowe z ubrań. Na wartości nie traci z kolei szkło. Inną metodę stanowi upcycling, czyli ponowne wykorzystanie rzeczy z podniesieniem ich wartości. Może on stać się domowym hobby. Tak naprawdę idea ta wykorzystywana jest od wielu lat, co widać m.in. na przykładzie europalet używanych do tworzenia ławek, stolików, półek, a nawet łóżek.

W jaki sposób zastosować upcycling w domu?

Drugie życie w warunkach domowych można dać wielu przedmiotom. Puszki po konserwach mogą stać się pojemnikami do przechowywania pędzli do makijażu, sztućców, przyrządów biurowych i innych drobiazgów po uprzednim oczyszczeniu z etykiet i pomalowaniu. Z pojedynczych talerzy niepasujących do reszty serwisu warto zrobić paterę sklejając dwa produkty za pomocą dowolnego, nieużywanego ozdobnego przedmiotu. Na talerzu można zamontować nawet mechanizm zegarowy, dzięki czemu uzyska się oryginalny zegar ścienny. Szklane przedmioty, takie jak butelki i słoiki, da się łatwo ozdobić i stworzyć z nich np. świeczniki czy wazony. Wiele zastosowań mają też stare opony – posłużą jako huśtawka, kwietnik, a nawet pufa lub stolik. Rolki po papierze toaletowym gromadzą się w każdym domu. Kilka sklejonych ze sobą przedmiotów posłuży jako pojemnik do przechowywania kabli. Mogą one stanowić też świetną zabawkę dla dzieci, np. przerobione na bohaterów domowego teatrzyku.

Dzielenie się nieużywanymi przedmiotami

Nieużywanymi produktami warto podzielić się z innymi. Mogą to być np. osoby potrzebujące lub zwyczajnie chcące wymienić jeden przedmiot na inny. Taka postawa jest wyrazem troski o drugiego człowieka i planetę. Dzielenie się wpływa na oszczędzanie zasobów naturalnych, a także zawartości portfeli innych ludzi. Oddawać można np. ubrania i dodatki, które nie pasują już do obecnego stylu danej osoby lub po prostu się jej znudziły. Takie przedmioty są wrzucane do specjalnych kontenerów i przekazywane potrzebującym lub oddawane na osiedlowych wymianach. Takie przedsięwzięcie warto zorganizować samodzielnie. W dzisiejszych czasach popularne jest sprzedawanie przedmiotów za niewielką cenę lub oddawanie ich za pośrednictwem przeznaczonych do tego portali internetowych. Stare książki oraz gry planszowe są często przyjmowane przez biblioteki publiczne. Przedmioty, które są potrzebnie okazjonalnie, np. podczas remontu, mogą zostać pożyczone od znajomych. Dzięki temu sprzęt używany rzadko nie będzie zagracał miejsca w domu.

Czym jest Boxofhope.pl?

Boxofhope.pl to platforma internetowa zintegrowana ze sklepami internetowymi oraz fundacjami dzięki której w łatwy, wygodny i przyjemny sposób klienci mogą oddać zbędne, domowe przedmioty, a połowa zysku z ich sprzedaży trafi na rzecz wskazanej przez klienta fundacji.  Produkty otrzymane w paczkach zostaną posegregowane i przekazane do sprzedaży poprzez własny sklep internetowy lub portale aukcyjne. Mogą być przeznaczone na sprzedaż do sklepów z używanymi rzeczami, eksport, paliwo alternatywne oraz czyściwo fabryczne. Do projektu mogą dołączyć fundacje, które staną się instytucjami otrzymującymi pieniądze ze sprzedanych rzeczy. Przystępujące do platformy sklepy internetowe są zobowiązane do płacenia abonamentu. Otrzymają one certyfikaty dla firm odpowiedzialnych społecznie.

Dodaj ocenę

Tagi

drugie życie

recykling

Powiązane artykuły

Gospodarka cyrkularna - na czym polega?

Gospodarka cyrkularna - na czym polega?

7 grudnia 2022

0 KOMENTARZY