Logo BoxOfHope
EU Logo
Ekologiczne wychowanie dzieci: Porady dla rodziców, jak wychowywać zrównoważone dzieci

Ekologiczne wychowanie dzieci: Porady dla rodziców, jak wychowywać zrównoważone dzieci

Photo

Krzysztof Domański

Opublikowano 11 stycznia 2023

Bycie eko nie jest już tylko modą. Coraz więcej osób pragnie żyć w zgodzie z naturą, aby zmniejszyć negatywny wpływ wywierany przez ludzi na naszą planetę. Jednak sama segregacja śmieci to za mało, żeby uratować lokalne ekosystemy. Dbanie o planetę wymaga podjęcia szerszych działań, które będą obejmowały ograniczenie globalnej konsumpcji poprzez zrównoważone zużywanie zasobów. Dlatego to ważne, aby kształtować w dzieciach prawidłowe postawy już od najmłodszych lat. A jak przygotować dzieci do życia w nowych realiach?

Jak uczyć dziecko ekologii?

Małe dzieci uczą się głównie poprzez naśladowanie rodziców, rówieśników oraz metodę prób i błędów. Jeśli chcesz, aby Twoja pociecha była wychowywana w duchu ekologii, to musisz jej dać dobry przykład. Dzieci są doskonałymi obserwatorami, dzięki czemu szybko zauważają, co jest ważne dla ich rodziców. Jeśli na co dzień stosujesz się do zasad zero waste i nie kupujesz niepotrzebnych rzeczy, to maluch szybko zacznie podążać Twoim śladem. Nie bój się także zaangażować dziecko w aktywne działania na rzecz środowiska. Poproś je o pomoc w umyciu pojemników przed ich wyrzuceniem, pokaż mu, jak można nadać przedmiotom drugie życie i wytłumacz, dlaczego lepiej naprawiać rzeczy niż je wyrzucać. Ważnym elementem edukacji będzie również dostosowanie przekazywanej wiedzy do możliwości rozwojowych Twojego dziecka. 

Zabierz dziecko na ekologiczne zakupy

Ekologiczne wychowanie warto zacząć od wspólnych zakupów. Zabierz dziecko do lokalnego sklepu i opowiedz mu, jaką drogę musiały przejść poszczególne produkty, nim znalazły się na półkach. Razem możecie przeczytać kilka etykiet, żeby sprawdzić skład żywności i kraj jej pochodzenia. Dobrym pomysłem będzie również pokazanie dziecku różnicy między produktami ekologicznymi a tymi, które mają szkodliwy wpływ na środowisko i zawierają sztuczne konserwanty. W trakcie zakupów możesz też opowiedzieć maluchowi o zagrożeniach, jakie wiążą się z nadmierną produkcją worków foliowych i plastikowych opakowań. Starsze dzieci na pewno zainteresują się zjawiskiem globalnego ocieplenia klimatu i topnieniem lodowców. Pociechy w wieku szkolnym powinny już wiedzieć, czym jest ślad węglowy i jak ograniczyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

Wspólny udział w proekologicznych inicjatywach

Jeśli chcesz zainteresować Twoje dziecko działaniami na rzecz ochrony środowiska naturalnego, to zaproponuj mu udział w ciekawych, proekologicznych inicjatywach. Razem możecie się wybrać na lokalny happening, warsztaty z rękodzieła lub sprzątanie osiedla. Naukę o ekologii warto też połączyć z pomaganiem. W tym celu możecie stworzyć konto na platformie BoxOfHope, gdzie użytkownicy oddają niechciane produkty na sprzedaż. Połowa uzyskanego w ten sposób przychodu jest przekazywana organizacjom charytatywnym, które świadczą pomoc osobom przewlekle chorym lub żyjącym w niedostatku. Na przykładzie działania platformy BoxOfHope z łatwością wytłumaczysz dziecku, czym jest gospodarka o obiegu zamkniętym i jaki ma wpływ na środowisko naturalne.

BoxOfHope - dlaczego warto?

BoxOfHope to innowacyjna platforma internetowa, która umożliwia pomaganie osobom potrzebującym bez wychodzenia z domu. Dzięki tej inicjatywie przedmioty, które nadają się do ponownego użytku, nie trafią do śmietnika. Działania platformy aktywnie wspierają e-sklepy poprzez dostarczanie ekologicznych opakowań i reklamowanie projektu. Gospodarka cyrkularna pozwala mądrze zarządzać dobrami materialnymi i jest doskonałym przykładem na to, jak można w prosty sposób zrównoważyć zużywanie zasobów. 

W 21 wieku każde dziecko powinno wiedzieć, czym jest ekologia oraz jak funkcjonują poszczególne ekosystemy. Kształtowanie proekologicznej postawy u dziecka nie musi być trudne, jeśli będziesz od najmłodszych lat uczyć je właściwego dbania o planetę. Wychowanie świadomego obywatela to proces, który warto rozpocząć od wspólnych rozmów i angażowania się w lokalne inicjatywy. Korzystając z platformy BoxOfHope, możesz szybko pokazać dziecku, jak drobne gesty mogą odmienić los planety.

Dodaj ocenę

Tagi

CSR

surowce

trendy

poradnik

Powiązane artykuły

Czym się kierować podczas zakupów, by nosić się naturalnie i ze stylem eko.

Czym się kierować podczas zakupów, by nosić...

31 grudnia 2022

Energia ekologiczna: Zrozumienie źródeł energii odnawialnej i ich zalet

Energia ekologiczna: Zrozumienie źródeł energii odnawialnej i...

9 stycznia 2023

Gospodarka cyrkularna - na czym polega?

Gospodarka cyrkularna - na czym polega?

7 grudnia 2022

0 KOMENTARZY