Ekologiczna opieka nad zwierzętami: Porady na zrównoważony sposób pielęgnowania szczęśliwych i zdrowych pupili
Krzysztof Domański
Opublikowano 13 stycznia 2023
Pomoc może być niesiona na różne sposoby. Jedną z form pomocy jest przekazywanie niepotrzebnych produktów na rzecz innych osób, w tym właścicieli zwierząt czy schronisk. W ten sposób pomaga się nie tylko właścicielowi czy samemu schronisku, ale przede wszystkim zwierzakom, które znajdują się pod ich opieką. Za pomocą gospodarki o obiegu zamkniętym, która wpisana jest w działalność Box of Hope, możliwe jest przekazywanie artykułów, które mogą przydać się nowym zwierzakom. Tego rodzaju przedmiotom warto dać drugie życie, szczególnie gdy z dowolnego powodu zwierzak już ich nie wykorzystuje. Za pomocą platformy można istotnie przyczynić się do ochrony środowiska, przekazując nieużywane już produkty innym. Tego rodzaju ekologiczna działalność pozwala na zminimalizowanie odpadów, które powstają wskutek produkowania nowych akcesoriów i trwale wpływają na ogólną kondycję planety. Pomaganie wcale nie musi być trudne.
Ekologiczne karmy dla zwierząt
Dbanie o planetę może objawiać się także poprzez kupowanie ekologicznej karmy dla zwierząt. Naturalne karmy nie tylko są zdrowsze dla samych zainteresowanych, ale także ich proces produkcji jest często mniej szkodliwy dla środowiska. Nie oznacza to, że psu czy kotu należy podawać dietę wegańską, czy wegetariańską, a nawet odradza się tego rodzaju działania, gdyż mogą być szkodliwe dla jego zdrowia. Naturalne pokarmy, czyli karma z wysoką zawartością mięsa lub też po prostu zwykłe mięso z dodatkiem odpowiednich składników zapewni zwierzakowi wszelkie potrzebne właściwości odżywcze i zdrowie. Warto dodać, że składniki ekologicznych karm bardzo często, jeśli nie zawsze, pochodzą z certyfikowanych hodowli, które dają gwarancję pochodzenia oraz przestrzegania ścisłej kontroli. Karmienie psa, kota czy jeszcze innego pupila jest podstawą wartościowego odżywania zwierzaka w zgodzie ze środowiskiem naturalnym i ekologią.
Artykuły dla zwierząt a gospodarka cyrkularna
Stosunkowo często można spotkać się z przeświadczeniem, że zużyty lub w pewien sposób wykorzystywany wcześniej sprzęt nadaje się wyłącznie na śmietnik. Warto zrewidować ten pogląd także w kontekście artykułów dla zwierząt. Zastanawiając się nad zakupem konkretnych akcesoriów, warto najpierw sprawdzić na lokalnych stronach internetowych czy innych platformach podobnego rodzaju, czy ktoś nie planuje oddać konkretnego sprzętu w okazyjnej cenie lub w ogóle za darmo. W ten sposób nie tylko ogranicza się wydatki, ale i wspiera się środowisko, które nie zostanie zanieczyszczone kolejnymi odpadami z fabryk. Podobny sposób postępowania można wdrożyć, gdy z jakiegoś powodu zwierzak nie wykorzystuje już danych akcesoriów. Może akurat znajdzie się właściciel, który potrzebuje ich bardziej. A jeżeli nie, to zawsze lepiej przekazać je wybranej organizacji (np. schronisku dla zwierząt) niż po prostu wyrzucić.
Proekologiczne otoczenie zwierzaka
Dbając o ekologię w otoczeniu swoim i swojego zwierzaka, warto zwrócić uwagę na materiały, z jakich wykonane są konkretne przedmioty. Aby być bardziej ekologiczną i świadomą osobą, która dąży do zrównoważonej pielęgnacji pupila, wystarczy rezygnacja z plastikowych misek, zabawek czy obroży. Zamiast tego, warto postawić na naturalne materiały, jak sznurkowe plecionki czy szkło lub ceramika w przypadku misek. Często ekologiczne miski są nawet bardziej estetyczne i nadają się do umycia ich w zmywarce. Warto także zwrócić uwagę na miski produkowane z włókien roślinnych, które są pewną nowością na rynku zoologicznym. Są one biodegradowalne oraz odnawialne. Spotkać się można także z obrożami czy szelkami, do których produkcji wykorzystano parciane taśmy bądź kolorowe sznurki, które nie tylko są estetyczne i trwałe, ale dbają także o zdrowie Ziemi. Przy okazji zabawek, warto wspomnieć o bawełnianych czy też sznurkowych zabawkach, które znakomicie odgrywają swoją rolę. Co więcej, czasami pies o wiele bardziej zadowoli się zwykłym kawałkiem drewna zamiast pięknie stylizowanej, plastikowej kości.
Można wymieniać jeszcze wiele elementów, które składają się na zrównoważoną pielęgnację pupila, ale zazwyczaj wszystkie one sprowadzają się po prostu do recyklingu i wykorzystywania naturalnych materiałów.
Dodaj ocenę
Tagi
poradnik
drugie życie
trendy
Powiązane artykuły
Dlaczego gospodarka cyrkularna to szansa na zmniejszenie...
19 grudnia 2022
Ekologiczne wychowanie dzieci: Porady dla rodziców, jak...
11 stycznia 2023
Codzienne decyzje i ich olbrzymi wpływ na naszą przyszłość.
25 grudnia 2022
0 KOMENTARZY