Dlaczego recykling to tylko część rozwiązania? Jaką alternatywę proponuje nasza platforma BoxOfHope.pl
Krzysztof Domański
Opublikowano 4 lutego 2023
Od początku tworzenia i handlu ludźmi kierowała się zasadą „zrób, użyj, wyrzuć”. Ta liniowa gospodarka sprzyjała rozwojowi przemysłu i niesamowitemu wzrostowi. Ekspansja produkcyjna i gospodarcza ma jednak wysoką cenę, ponieważ wymaga dużej ilości energii oraz tanich i łatwo dostępnych materiałów. Powoduje również coraz większe szkody dla środowiska i społeczności. Rozwiązaniem, które powinno pozytywnie wpłynąć na ten stan rzeczy i zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia, jest gospodarka o obiegu zamkniętym.
Czym jest gospodarka cyrkularna?
Na początek warto wyjaśnić, czym jest gospodarka o obiegu zamkniętym. Kolejna gospodarka o obiegu zamkniętym wywodzi się z angielskiej gospodarki o obiegu zamkniętym. Jest to regeneracyjny system gospodarczy, w którym zużycie surowców i ilość odpadów oraz emisje i straty energii są minimalizowane poprzez tworzenie zamkniętego obiegu procesów, w którym odpady z jednego procesu są wykorzystywane jako surowiec do innych procesów, minimalizując tym samym odpady produkcyjne. Mówiąc prościej, działa poprzez zachowanie wartości surowców, materiałów i gotowych produktów tak długo, jak to możliwe, przy jednoczesnej minimalizacji odpadów. Surowce należy ponownie wykorzystać. Zasady te powinny być stosowane w każdym procesie rozwoju produktu. Model oparty jest na modelach cyrkulacji w przyrodzie. Obieg wody, węgla, tlenu i azotu. W naturalnym środowisku odchody niektórych organizmów stają się pożywieniem dla innych organizmów i tak dalej, aż cykl się zamknie.
Gospodarka obiegu zamkniętym, a środowisko
Model gospodarki o obiegu zamkniętym jest zaczerpnięty ze środowiska naturalnego, gdzie odpady jednego organizmu stają się pokarmem dla wielu innych organizmów, a odpady tych organizmów pokarmem dla innych organizmów – i tak aż do końca cyklu. W procesach biologicznych, które rozwijały się przez miliardy lat na naszej planecie, odpady z jednego procesu stają się pożywieniem lub surowcem dla innych procesów, tworząc cykl.
Gospodarka o obiegu zamkniętym to jednak znacznie więcej – to ambitny projekt przekształcenia całego systemu produkcji i konsumpcji w celu całkowitego wyeliminowania z niego pojęcia marnotrawstwa, a w dalszej perspektywie także wydobycia surowców nie surowce odnawialne. Dlatego konieczne będzie oddzielenie wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów naturalnych, abyśmy mogli nadal funkcjonować na planecie. Tylko wtedy nasza cywilizacja może dalej funkcjonować. Nie mamy planety B.
Gospodarka cyrkularna, a recykling
Wielu z nas zadaje sobie w takich chwilach pytanie: OK, więc czym różni się gospodarka o obiegu zamkniętym od recyklingu? Recykling to proces przekształcania odpadów w materiały, które można ponownie wykorzystać w produkcji. Jest to ostatni etap cyklu życia produktu. W gospodarce o obiegu zamkniętym etap rozważania nadania produktowi drugiego życia rozpoczyna się już na etapie projektowania produktu, z założeniem zapobiegania powstawaniu odpadów i zanieczyszczeń. Recykling ma dwie główne wady w obecnym klimacie: nie wystarczy zatrzymać zanieczyszczenia klimatu, a sam proces recyklingu pochłania dodatkową energię.
Gospodarka o obiegu zamkniętym w Polsce
Do najważniejszych czynników wpływających na wdrożenie gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym należy przede wszystkim tzw. projektowanie pod recykling – czyli tworzenie projektów uwzględniających możliwość optymalnego unieszkodliwiania pozostałości z procesów produkcyjnych oraz odpadów z konsumpcji produktów. Najważniejszym aspektem jest zatem dostarczenie projektu, który pozwoli na zawrócenie do procesu produkcyjnego określonych odpadów – w tym odpadów powstałych z materiałów, których wytworzenie wymaga dużej ilości energii. Równie ważna jest poprawa selektywnej zbiórki odpadów – ważna, ponieważ zanieczyszczone pozostałości nie będą skutecznie unieszkodliwiane. Ważny jest tu również rozwój świadomości konsumenckiej – wdrożenie i rozwój całego procesu jest możliwe tylko wtedy, gdy klient jest chętny do wprowadzenia zmian. Jedną z Polskich firm, która wprowadza w Polsce gospodarkę cyrkularną jest platforma BoxOfHope.pl pomagająca firmom i konsumentom zadbać o środowisko wprowadzając obieg zamknięty.
Dodaj ocenę
Tagi
ekologia
Gospodarka cyrkularna
trendy
Powiązane artykuły
Co razem możemy zrobić dla dobra naszej...
9 lutego 2023
Dlaczego gospodarka cyrkularna to szansa na zmniejszenie...
19 grudnia 2022
Ekologiczna opieka nad zwierzętami: Porady na zrównoważony...
13 stycznia 2023
0 KOMENTARZY