8 prostych sposobów na wprowadzenie zrównoważonych nawyków do swojego codziennego życia
Krzysztof Domański
Opublikowano 15 stycznia 2023
Wszystko, czego używamy każdego dnia, pochodzi z miejsca, w którym żyjemy - planety Ziemia. Jesteśmy częścią środowiska, a wszystko, czego używamy, jest jego częścią. Istotne jest, aby zacząć rozumieć, że jesteśmy częścią natury, dlatego dbanie o planetę, oznacza dbanie o siebie.
Zasoby, których używamy każdego dnia, są skończone. A jeśli wszystko pochodzi ze środowiska, przy czym wydobycie jest większe niż czas potrzebny na regenerację tego zasobu, to jak myślisz, jak długo ten system będzie trwał?
Unikamy patrzenia na zmiany klimatyczne, tracimy lodowce, znikają gatunki zwierząt, tracimy rodzime nasiona i różnorodność upraw, niszczymy lasy, zanieczyszczamy morze, tracimy jakość odżywczą gleb i żywności z powodu masowego stosowania pestycydów.
Wszystkie te pytania skłaniają nas do refleksji i rozważenia zrównoważonego życia jako jedynej możliwej drogi, ponieważ w dzisiejszych czasach ekologia i troska o środowisko naturalne przestała być alternatywą dla nielicznych, a stała się niezbędną koniecznością, która pociąga za sobą zaangażowanie społeczne. Dlatego stworzyliśmy tę listę wspaniałych małych i prostych nawyków, które możemy wprowadzić do codziennej rutyny:
1. Kompost
Jest to sposób recyklingu odpadów organicznych, przedłużający ich cykl życia, pozwalający nam przekształcić odpady w nawóz dla gleby.
Obecnie istnieje wiele alternatyw, które można wykorzystać, nawet w małych przestrzeniach. Jest to kwestia wyboru resztek warzyw, owoców, suchych odpadów takich jak karton, papier, trociny, gdzie celem jest znalezienie równowagi wilgoci, dzięki czemu resztki ulegają rozpadowi, aż do przekształcenia w żyzną glebę pełną składników odżywczych. Jest już wielu, którzy uciekają się do tego zwyczaju, zmniejszając generowanie śmieci, powodując pozytywny wpływ społeczny.
2. Ograniczenie konsumpcji plastiku
Unikaj generowania większego zapotrzebowania na plastik. W ciągu minuty na świecie zużywa się około 1 miliona nylonowych toreb, a ich rozkład trwa około 1000 lat, w rzeczywistości powstała już wyspa z plastiku, która wygląda jak czarna dziura na Oceanie Spokojnym, wielkości kontynentu.
Większość plastiku jest wytwarzana z ropy naftowej i znajduje się w niezliczonych produktach. Dzielimy się z Tobą następującymi wskazówkami, aby zmniejszyć jego zużycie, co przekłada się na pomaganie planecie:
- Zabieraj ze sobą torbę nadającą się do wielokrotnego za każdym razem, gdy robisz zakupy.
- Zamień komercyjne pieluszki na pieluszki z materiału.
- Zamień wkładki higieniczne na wkładki z materiału.
- Używaj kubków menstruacyjnych.
- Unikaj gumy do żucia.
- Używaj zapalniczek do wielokrotnego napełniania.
- Zamień słomki jednorazowe na bambusowe lub stalowe.
- Zastąp plastikowe szczoteczki do zębów bambusowymi, drewnianymi lub z pestek awokado.
- Zastąp folię opakowaniami z wosku pszczelego.
- Zastąp konwencjonalną gąbkę kuchenną luffą.
- Unikaj jednorazowych pojemników na kosmetyki czy środki czystości.
- Wybieraj butelki/szklanki/pojemniki wielokrotnego użytku.
3. Unikaj marnowania żywności
Na całym świecie około jedna trzecia żywności produkowanej do spożycia przez ludzi jest tracona lub marnowana, co stanowi około 1,3 miliarda ton rocznie. Unikaj robienia nieporęcznych lub bezsensownych zakupów, najlepszym sposobem jest zorganizowanie swojego tygodniowego menu. Dobrze konserwuj swoją żywność i najlepiej używaj szklanych lub bambusowych pojemników.
4. Spożywaj produkty organiczne
W ostatnim czasie wzrosło zużycie pestycydów. Wszystkie gleby, które są przeznaczone dla rolnictwa przemysłowego, są całkowicie pozbawione żywych mikroorganizmów, ze względu na ilość stosowanych chemikaliów lub poprzez zaburzenie cyklu biologicznego, takie jak ekstremalne wylesianie. Pilnie potrzebny jest zrównoważony i trwały model produkcji. Pierwszym krokiem jest zmiana mentalności w kierunku bardziej etycznej konsumpcji.
5. Konsumuj produkty lokalne
Dziś istnieją tysiące przedsiębiorstw, które mają potrójny wpływ: społeczny, gospodarczy i środowiskowy. Postawienie na nie oznacza migrację w kierunku bardziej zrównoważonych produktów, pomoc lokalnym producentom poprzez wspieranie sprawiedliwego handlu. Z drugiej strony, konsumując lokalne produkty, ograniczasz wytwarzanie CO2, czyli swój ślad węglowy.
6. Segreguj swoje odpady
Coraz większe znaczenie ma gospodarka cyrkularna, a co za tym idzie segregacja śmieci i ich przetwarzanie. Przed segregacją odpadów, najpierw dowiedz się, jakie materiały są poddawane recyklingowi w okolicy, w której mieszkasz. Sprawdź, co wyrzucasz, aby określić, co możesz zredukować lub zastąpić opcją wielokrotnego użytku.
7. Wydłuż cykl życia rzeczy
Mamy na myśli ubrania, urządzenia, przedmioty gospodarstwa domowego itp, których dotyczy gospodarka o obiegu zamkniętym. Na przykład, ubrania, których nawet nie możesz lub nie chcesz używać, możesz oddać lub nadać im inne zastosowanie. Nieużywane rzeczy możesz wysłać do organizacji boxofhope, która zajmie się ich przetworzeniem i sprzedażą. Część zysków trafi na cele charytatywne.
8. Zmniejsz spożycia czerwonego mięsa i produktów mięsnych
Produkcja mięsa ma największy wpływ na środowisko i zmiany klimatyczne w obrębie żywności. Sama produkcja mięsa przyczynia się do około 14,5% wszystkich globalnych emisji gazów cieplarnianych pochodzących z działalności człowieka, przewyższając emisje generowane przez sektor transportu.
Dodaj ocenę
Tagi
poradnik
Gospodarka cyrkularna
ekologia
Powiązane artykuły
Dlaczego gospodarka cyrkularna to szansa na zmniejszenie...
19 grudnia 2022
Ekologiczna opieka nad zwierzętami: Porady na zrównoważony...
13 stycznia 2023
0 KOMENTARZY